de Contescu Teodor | mart. 29, 2016 | Stiri
Echipa de hochei pe gheață Sportul Studențesc a primit Cupa Fair-Play, din partea Federației Române de Hochei pe Gheață. Trofeul i-a fost înmânat căpitanului studenților, Marian Ghiță (Puma), în imagine, la finalul sezonului, care s-a petrecut în acest week-end, la Gheorghieni.
Forul diriguitor a dorit astfel să răsplătească abnegația jucătorilor noștri care au avut abnegația de a încheia campionatul și Cupa României, în ediția 2015-2016, în ciuda dificultăților cauzate de lipsa gheții în București.
Echipa de hochei pe gheață Sportul Studențesc este foarte bucuroasă de faptul că o distincție de valoare, socială și educativă, îmbogățește palmaresul secției și al clubului.
de Contescu Teodor | mart. 29, 2016 | Stiri
Clubul Sportul Studențesc continuă organizarea competițiilor dedicate serbării centenare. După ce dansul sportiv a deschis balul, în perioada 1-3 aprilie, la București sunt așteptați peste 80 de sportivi care vor evolua la toate cele cinci probe (simplu masculin, simplu feminin, dublu masculin, dublu feminin și dublu mixt), în Cupa ”Sportul Studențesc – un secol de performanță”, la badminton.
Competiția va începe vineri după-amiază, urmând ca sesiunea finalelor să aibă loc duminică de dimineață.

legenda
de Contescu Teodor | mart. 27, 2016 | Stiri
Echipa de hochei pe gheață Sportul Studențesc București a încheiat sezonul competițional 2015-2016, prin participarea la barajul play-out, la Gheorghieni, împotriva localnicilor de la Progym. Formația noastră a pierdut toate cele trei partide, cu următoarele scoruri:
14-2 (5-0, 2-2, 7-0);
12-1 (4-0, 2-0, 6-1);
15-3 (4-0, 4-1, 7-2).
Finalmente, echipa noastră a ocupat locul al șaselea în clasamentul campionatului național de seniori.
Jucătorii și staff-ul tehnic condus de antrenorul Ioan Martin au făcut eforturi deosebite pentru a duce la bun sfârșit competiția, motiv pentru care trebuie apreciați și aplaudați. 
de Contescu Teodor | mart. 24, 2016 | Stiri
Echipa de polo pe apă Sportul Studențesc Corona și-a întrerupt momentan activitatea în Superligă, deoarece echipa națională a României, cu Oanță și Gergelyfi în lotul lărgit, se pregătește pentru turneul preolimpic din luna aprilie, de la Trieste.
Pe plan intern însă, Sportul Studențesc Corona este matematic calificată în semifinalele competiției. Cu patru etape înainte de final, Sportul are 44 de puncte și este pe locul 3, la egalitate cu Dinamo. Formația de pe locul 5, Rapid, are 27 de puncte, diferența fiind imposibil de remontat în cele patru etape care au mai rămas de disputat din sezonul regulat.
Pe de altă parte, tânărul nostru jucător, Vlad Georgescu (foto), în vârstă de numai 17 ani, este golgeterul campionatului, cu un total de 67 de goluri. Al doilea în acest top este muntenegreanul Stelei Nikola Murisic, cu 58 de goluri, iar dinamovistul Tudor Fulea, cu 56 de goluri, este al treilea în ierarhie. 
de Contescu Teodor | mart. 21, 2016 | Stiri
Ieri, 20 martie, la Sala Apollo din București s-au desfășurat ultimele reuniuni ale Cupei ”Sportul Studențesc – un secol de performanță” la dans sportiv, prima competiție centenară organizată de clubul nostru, în anul 2016.
Evenimentul a fost marcat de prezența unor numeroase perechi care au prestat un spectacol de calitate, în condiții de anduranță. Mulțumirea noastră este că luminile, culoarea, grația și toate celelalte elemente ambientale au creat o feerie în adevăratul sens al cuvântului, dincolo de latura competitivă a întrunirii.
Pe lângă cele patru medalii cucerite de sportivii noștri în prima zi, la palmares s-a mai adăugat un bronz obținut de Dragoș Comșa, în pereche mixtă cu Mihaela Olteanu, care este legitimată la un alt club bucureștean. Cei doi au fost pe podium la Openul rezervat categoriei de vârstă de 14-15 ani, secțiunea Standard.
Astăzi, în jurul orei 15.00, coordonatorul secției de dans sportiv de la Sportul Studențesc, Costin Mihaiu, va fi în direct la www.radiosport1.ro, pentru o concluzie a acestei competiții.
Al doilea eveniment din seria centenară va avea loc sub egida Cupa ”Sportul Studențesc – un secol de performanță”, în perioada 1-3 aprilie, la Sala UTCB din București, unde se vor reuni practicanții de badminton.
de Contescu Teodor | mart. 21, 2016 | Stiri
În perioada 17-20 martie, la Timișoara au avut loc Campionatele Internaționale de badminton ale României. Dintre sportivii legitimați la clubul nostru, a fost selecționat pentru lotul național al României Collins Filimon, care a făcut o figură foarte frumoasă, reușind să se califice pe tabloul principal, într-o companie estrem de selectă și de valoroasă.
Collins Filimon a jucat apoi dezinhibat, în primul tur eliminatoriu, împotriva consacratului danez Patrick Bjerregaard, în fața căruia a pierdut la mare luptă, cu scorul de 2-1 (23-25, 21-14, 21-13). Collins a făcut un prim set excelent, după care experiența oponentului său și-a spus cuvântul.
În orice caz, evoluția lui Collins Filimon a atras atenția și a impresionat în mod plăcut. “A fost îmbucurător felul în care a jucat Collins, în special în primul set, în care a jucat aproape fără greşeală. Cred că a fost cel mai bun set al lui pe care l-am văzut până acum. Anul acesta e încă junior şi acum a început să joace şi la turnee de seniori pentru a creşte în clasament, obiectivul lui fiind calificarea la Tokyo 2020.”, a declarat Animona Huţu, preşedintele Federaţiei Române de Badminton, pentru Mediafax.
Danezul Bjerregaard a jucat finala de la Timișoara, cedată în fața favoritului principal al tabloului, thailandezul Pannawit Thongnuam.
În perioada 1-3 aprilie, la Sala UTCB din București, va avea loc cea de-a doua competiție centenară Cupa ”Sportul Studențesc – un secol deperformanță”, organizată de către secția de badminton a clubului nostru. 