de Contescu Teodor | apr. 4, 2016 | Stiri
Ieri, la Trieste, în Italia, a început turneul preolimpic de polo. Echipa națională masculină a României a debutat bine, cu un succes scontat în fața Slovaciei, cu scorul de 13-11.
Între caschetele tricolore s-a aflat și jucătorul legitimat la Sportul Studențesc Corona Brașov, Nicolae Oanță.
În celelalte meciuri din grupa noastră, s-au înregistrat următoarele rezultate:
Rusia – Canada 6-7
Franța -Ungaria 7-13
Azi jucăm în etapa a doua contra Franței, de la ora 18.50.
În cealaltă grupă se află echipele din Italia, Spania, Germania, Olanda, Africa de Sud și Kazakhstan.
Primele patru din fiecare serie se califică în sferturile de finală, iar învingătoarele din această fază vor ocupa ultimele patru locuri la turneul olimpic de la Rio de Janeiro. 
de Contescu Teodor | apr. 4, 2016 | Stiri
Hocheistul legitimat la Sportul Studențesc București, Claudiu Ionuț Radu, a fost selecționat pentru echipa națională de juniori U18 a României, care astăzi începe meciurile din cadrul Campionatului Mondial rezervat acestei categorii de vârstă, grupa valorică IIA.
Partidele se desfășoară la Patinoarul Olimpic din Brașov.
Programul meciurilor
4 aprilie 2016
13:30 Polonia vs. Croația
17:00 Marea Britanie vs. Lituania
20.30 România vs. Olanda
5 aprilie 2016
13:30 Croația vs. Marea Britanie
17:00 Olanda vs. Polonia
20.30 România vs. Lituania
7 aprilie 2016
13:30 Marea Britanie vs. Olanda
17:00 Lituania vs. Croația
20.30 Polonia vs. România
8 aprilie 2016
13:30 Lituania vs. Olanda
17:00 Polonia vs. Marea Britanie
20.30 Croația vs. România
10 aprilie 2016
13:30 Lituania vs. Polonia
17:00 Olanda vs. Croația
20.30 Marea Britanie vs.România
Prima echipă va promova în eșalonul superior, în timp ce ultima va retrograda.

de Contescu Teodor | apr. 3, 2016 | Stiri

Astăzi, la Sala UTCB din București, s-au desfășurat finalele Trofeului ”Sportul Studențesc – un secol de performanță”, competiție centenară organizată de către secția de badminton a Clubului Sportul Studențesc, înscrisă în calendarul oficial al Federației Române de Badminton.
Gala finalelor a consemnat următoarele rezultate:
Dublu mixt
Robert Ciubotaru (Știința Bacău)/Florentina Constantinescu (Sportul Studențesc) – Daniel Cojocaru/Alexandra Milon (Știința Bacău) 21-7, 21-16
Dublu masculin
Robert Ciubotaru/Daniel Cojocaru (Știința Bacău) – Mihai Grosu (Sportul Studențesc)/Mircea Vasiu (CSUV Timișoara) 21-10, 21-13
Dublu feminin
Florentina Constantinescu (Sportul Studențesc)/Alexandra Milon (Știința Bacău)- Carmen Blănaru/Irina Popescu (Sportul Studențesc) 21-10,21-18
Simplu masculin
Robert Ciubotaru – Daniel Cojocaru 21-13, 22-20
Simplu feminin
Ioana Grecea (Sportul Studențesc) – Mădălina Ilie (Sportul Studențesc) 21-18, 21-13
În total, sportivii legitimați la Clubul Sportul Studențesc au cucerit nouă medalii la această competiție, împărțite în mod egal pe cele trei culori.
Competiția, coordonată de către antrenorul Daniela Timofte, a fost înscrisă în calendarul oficial al Federației Române de Badminton. Clubul Sportul Studențesc mulțumește tuturor celor care au ajutat la desfășurarea acestei competiții.
de Contescu Teodor | apr. 2, 2016 | Stiri
Se cunosc finaliștii la Trofeul ”Sportul Studențesc – un secol de performanță”
Astăzi au avut loc meciurile contând pentru Trofeul ”Sportul Studențesc – un secol de performanță” la badminton, în Sala UTCB din București.
Deja se cunosc finaliștii care vor evolua mâine, cu începere de la ora 10.00, în gala de închidere. La simplu masculin, favoritul principal, Robert Ciubotaru se va duela cu coechipierul său de la Știința Bacău, Daniel Cojocaru. Medalii de bronz au obținut Collins Filimon, de la Sportul Studențesc, alături de Matei Droancă, de la CS Știința Bacău.
La simplu feminin finala este sută la sută a Sportului Studențesc. Mădălina Ilie a întrecut-o în semifinală pe băcăuanca Adelina Marin, principala favorită, cu 21-15, 21-28, iar în finală va lupta pentru supremație cu coechipiera Ioana Grecea, cea care a întrecut-o pe a doua cotată la titlu, Magda Lozniceriu, de la Știința Bacău, cu scorul de 21-14, 21-10.
La dublu masculin, în finală sunt favoriții Robert Ciubotaru și Daniel Cojocaru, care se vor duela cu Mihai Grosu (Sportul Studențesc) și Mircea Vasiu (CSUV Timișoara). Medaliile de bronz la această probă au fost cucerite de Florentin Gîscă (Sportul Studențesc)-Plamen Stamatov (Bulgaria), respectiv Matei Droancă (Știința Bacău)-Radu Rusu (CSU Galați).
În proba de dublu feminin, calificate în ultimul act sunt Carmen Blănaru și Irina Popescu, ambele de la Sportul Studențesc, principalele favorite, contra perechii alcătuite din Florentina Constantinescu (Sportul Studențesc)-Alexandra Milon (Știința Bacău). Eliminatele din semifinale, care deja au cucerit medaliile de bronz, sunt tandemurile Magda Lozniceru/-Adelina Marin, ambele de la Știința Bacău, respectiv Ioana Grecea-Mădălina Ilie, de la Sportul Studențesc.
Pe tabloul de dublu mixt, medalia de aur va fi disputată de Robert Ciubotaru-Florentina Constantinescu și Daniel Cojocaru-Alexandra Milon. Pe treapta a treia a podiumului de premiere se află Radu Rusu-Cătălina Simionescu, de la CSU Galați, dar și de Mircea Vasiu-Ecaterina Avrămuț, de la CSUV Timișoara.
Finalele vor începe la ora 10.00. La competiție au participat, în total, 37 de sportivi din România și Bulgaria. Vă așteptăm să îi susțineți pe sportivii noștri.

de Contescu Teodor | apr. 2, 2016 | Stiri
Trofeul ”Sportul Studențesc – un secol de performanță” la badminton, a început ieri la Sala de sport a Universității Tehnice de Construcții din București.
La competiția noastră s-au înscris 37 de sportivi, din România și Bulgaria, prezenți pe listele de concurs de la probele de simplu masculin, simplu feminin, dublu masculin, dublu feminin și dublu mixt.
Grație celor 5 jucători din Bulgaria, concursul capătă caracter internațional. La finalul unui meci de dublu mixt, Petar Valov a declarat, în limba bulgară, în exclusivitate pentru www.sportulstudentesc.ro: ”Mă bucur foarte mult că sunt aici și că pot participa la sărbătoarea unui club cu o asemenea tradiție. La Mulți Ani Sportul Studențesc”.
Secția de badminton Sportul Studențesc se află printre protagoniștii competiției, șanse foarte bune de câștig având Collins Filimon, favorit numărul doi la simplu masculin sau Mădălina Ilie, a treia desemnată în lista capilor de serie, la simplu feminin.
La dublu masculin, Mihai Grosu este cap de serie numărul 2, alături de timișoreanul Mircea Vasiu, iar Florentin Gîscă joacă alături de bulgarul Plamen Stamatov. Pe același tablou avem și un cuplu sută la sută al clubului nostru, compus din Mihnea Crăciun și Alexandru Cucu.
La dublu feminin principalele favorite sunt studentele Carmen Popescu și Irina Blănaru, însă un tandem foarte bine sudat este și cel alcătuit din Ioana Grecea, revenită după o accidentare, și Mădălina Ilie. Fostele multiple campioane naționale, Cristina Ciucă și Daniela Timofte, vor juca pentru un loc în sferturile de finală. Maria Duțu-Ioana Ionică, dar și Loredana Lungu – Luiza Milu sunt echipe complete ale noastre, iar Grațiela Nicolae și Florentina Constantinescu vor juca alături de coechipiere de la alte cluburi.
Tabloul de dublu mixt este cel mai populat. Florentin Gîscă-Ioana Ionică, Alexandru Cucu-Grațiela Nicolae, Mihnea Crăciun-Maria Duțu sunt tandemuri tinere ale Sportului Studențesc. Pe listele favoriților se află, la poziția numărul 3, Mihai Grosu și Irina Popescu, iar pe grila cu numărul 4 Florentina Constantinescu, alături de băcăuanul Robert Ciubotaru. Cristina Ciucă, Mădălina Ilie și Daniela Timofte evoluează în echipe cu jucători de la alte cluburi.
Astăzi, la Sala UTCB vor avea loc grupele preliminare și fazele eliminatorii, până la finale exclusiv. Se va juca în două sesiuni, cu începere de la ora 9.00, respectiv 16.00.
Duminică, 3 aprilie, tot la Sala UTCB, de la ora 10.00, vor avea loc cele 5 finale ale Trofeului ”Sportul Studențesc – un secol de performanță”, la badminton. 
de Contescu Teodor | mart. 30, 2016 | Stiri
În perioada 1-3 aprilie, Clubul Sportul Studențesc vă invită la Sala de sport a Universității Tehnice de Construcții București, unde va avea loc a doua competiție centenară, desfășurată sub egida Cupa ”Sportul Studențesc – un secol de performanță”.
Secția de badminton a clubului nostru, condusă de către Daniela Timofte, este amfitrionul unei competiții de tradiție, organizată anual și înscrisă în calendarul oficial al Federației Române de Badminton.
Se estimează prezența la concurs a 40 de participanți, care vor lupta pentru trofeele puse în joc la toate cele cinci probe oficiale: simplu masculin, simplu feminin, dublu masculin, dublu feminin și dublu mixt.
Serva de deschidere este programată vineri, la ora 15.00, în timp ce finalele vor avea loc duminică de dimineață.
Cupa ”Sportul Studențesc – un secol de performanță” la badminton, este a doua competiție din seria celor 12, după ce dansul sportiv a fost deschizător de drum, în perioada 18-20 martie.
Vă așteptăm să fiți împreună cu noi la sărbătoarea centenară marca ”Sportul Studențesc”.
