de Contescu Teodor | apr. 21, 2016 | Stiri
Astăzi, 21 aprilie 2016, Sportul Studențesc a cucerit titlul național de campioană la tineret sub 23 de ani, proba pe echipe. Formația noastră s-a impus în ultimul act la Galați, contra celor de la CSU Galați, cu scorul de 3-2.
Punctele noastre au fost aduse de Collins Filimon și Ioana Grecea, ambii la simplu, dar și de Collins Filimon și Mihai Grosu la dublu. Gălățenii și-au adjudecat punctele la dublu feminin și dublu mixt.
Întrecerile vor continua la Galați cu probele individuale din Cupa României pentru tineret sub 23 de ani.
Echipa de polo Sportul Studențesc Corona Brașov a pierdut azi cu scorul de 7-5 partida din Superligă, contra celor de la Dinamo. Revanșa va avea loc mâine, de la ora 17.00, la bazinul Dinamo.
de Contescu Teodor | apr. 20, 2016 | Stiri
În acest week-end, sportivii legitimați la Clubul Sportul Studențesc vor evolua în mai multe competiții de nivel național.
Echipa de polo Sportul Studențesc Corona Brașov va evolua într-o dublă decisivă pentru locul 3 în Superligă, în deplasare cu Dinamo București, în datele de 21 și 22 aprilie, ambele meciuri cu începere de la ora 17.00.
Sportivii secției de modelism vor merge la Campionatele Naționale de aeromodele, zbor liber, unde vor participa la faza a II-a a competițiilor pe clasele F1G și F1H. Concursurile vor avea loc în 23 și 24 aprilie, la Găești, în județul Dâmbovița. Echipa noastră care va face deplasarea va avea în componență doar doi sportivi, pe Sebastian Zaharia și pe Ionuț Sava, deoarece Daniel Balaban s-a accidentat și este indisponibil.
Secția de badminton ne va reprezenta la Campionatul Național pe echipe de tineret sub 23 de ani, care va avea loc la Galați, în perioada 21-22 aprilie. Apoi, după finalizarea concursului respectiv, se va continua tot la malul Dunării, cu Cupa României pentru tineret sub 23 de ani, probe individuale.
Tuturor le urăm mult succes!
Și pentru că toate acestea trebuiau săpoarte un nume, li s-a spus simplu, Sportul Studențesc!
de Contescu Teodor | apr. 20, 2016 | Stiri
Vineri, 22 aprilie, foștii jucători de rugby de la Sportul Studențesc vor serba în cadru restrâns aniversarea a 100 de ani de la înființarea Clubului Sportul Studențesc. Petrecerea va avea loc la Hotelul Alexander din București, cu începere de la ora 18.00.
Sportul Studențesc a obținut o serie de succese remarcabile la rugby. De 8ori s-a obținut titlul național, tot de atâtea ori și Cupa României, majoritatea acestor succese fiind notate în perioada interbelică. Sportul Studențesc are în palmares și două Cupe Fair-Play, iar de-a lungul timpului a contribuit constant cu sportivi la loturile naționale ale României.
Sportul Studențesc a participat la cucerirea medaliei olimpice de bronz din 1924, precum și la obținerea mai multor titluri europene și medalii la Campionatele Europene, de către echipa națională a României.
Faptul inedit îl reprezintă acela că secția de rugby a precedat înființarea juridică a Clubului Sportul Studențesc, petrecută în anul 1916. Rugbyștii au jucat în primele competiții naționale încă din 1913, iar echipa studențească a câștigat apoi, în 1914, la primele Campionate Naționale de atletism, majoritatea titlurilor puse în joc.
Mai multe amănunte despre secția de rugby a Clubului Sportul Studențesc vor putea fi citite în lucrarea de istorie a clubului, care va apărea în toamnă. 
de Contescu Teodor | apr. 19, 2016 | Stiri
În acest week-end, pe Lacul Siutghiol din Constanța au avut loc întrecerile Cupei Primăverii la yachting, competiție oficială, înscrisă în calendarul Federației Române de Yachting.
Sportivii de la secția yachting a Clubului Sportul Studențesc s-au întors acasă cu cinci medalii, după cum urmează:
Clasa Optimist
Phillip Frick – locul 1;
Mihai Andronic -locul 3;
Mihai Andronic – locul 1 (juniori);
Clasa Laser Radial
Florin Olteanu – locul 2
Clasa Laser 4.7
Matei Duca – locul 1.
În total, la această competiție, Sportul Studențesc a înregistrat un bilanț de cinci medalii, din care trei de aur, una de argint și una de bronz.
Felicitări!
de Contescu Teodor | apr. 19, 2016 | Stiri
În acest week-end, secția de modelism a Clubului Sportul Studențesc a participat la Cupa României de aeromodele radiocomandate, care a avut loc la Sânpetru, în județul Brașov.
Formația noastră, compusă din Ștefan Țigănaș și Florin Dumitru a obținut medalia de bronz la proba motoplanoare electrice, F5J.
Pe de altă parte, antrenorul coordonator al secției de modelism de la Sportul Studențesc, Sebastian Radu Zaharia, a fost delegat să arbitreze la Campionatul Mondial de aeromodele F1D, care s-a desfășurat tot în week-end, la salina Slănic Prahova.
O altă știre de la secția de modelism anunță schimbarea datei competiției centenare ”Trofeul Sportul Studențesc – un secol de performanță”, care va avea loc în 14-15 mai, la clasa automodele. Competiția se va desfășura la baza de specialitate a Clubului Sportiv Tehnico-Aplicativ din București.
Vom reveni cu mai multe detalii.
de Contescu Teodor | apr. 19, 2016 | Baschet, Stiri
Echipa de Junioare U13 Sportul Studențesc Dan Dacian a ratat calificarea la turneul final al campionatului național rezervat acestei categorii de vârstă. Competiția organizată chiar la București le-a adus fetelor pregătite de Valentin Bălă și Gabriela Mitroi-Banu o singură victorie, 53-16 cu CSS Sibiu. Lângă acest succes au mai fost două înfrângeri, 44-57 cu CSS Craiova și 39-49 cu CSS KSE Tg. Secuiesc. În cazul în care am mai fi realizat o victorie, fetele noastre mergeau la turneul final.
Amărăciunea ratării de pe arenele cu panouri a fost anulată însă de o atmosferă superbă creată la sală de componentele celorlalte grupe baschetbalistice de la Sportul Studențesc Dan Dacian. Încurajările, mesajele afișate, atmosfera unei mari familii au ridicat valoarea clubului nostru, care, în acest mod, și-a relevat încă odată valențele educative puternice, care depășesc, de un secol, obiectivele strict axate pe performanța sportivă.
Alte echipe de baschet au avut meciuri în acest week-end. În campionatul municipal, grupa de minibaschet a câștigat meciul cu Royal Fun, scor 39-11, dar l-a pierdut pe cel cu CSS 6 Admar, cu 30-14.
Bilanț împărțit a fost și pentru echipa de fete U16, la turneul desfășurat la Alba Iulia. Sportul Studențesc Dan Dacian a câștigat cu 76-36 în fața celor de la CSS Unirea Iași, dar a pierdut cu LPS Alba Iulia, scorul fiind 82-52.
Reiterăm însă ideea spiritului de întrajutorare și de mare familie, urmărit în continuare de toate secțiile de performanță, sportivă și socială, care își desfășoară activitatea sub egida clubului secular Sportul Studențesc.