Dublă victorie pentru poloiști

Sportul Studențesc Corona Brașov a obținut două succese categorice în minietapa programată în acest week-end, în Superliga Națională de polo pe apă. Studenții au primit replica lanternei roșii Poli Cluj, în bazinul olimpic din Brașov.

În prima partidă, formația noastră s-a impus cu scorul de 30-6 (6-1 ,8-3, 9-0, 7-2) golurile fiind înscrise de Vlad Georgescu 8, Dragoș Pandelea 6, Alex Georgescu, Zdravko Delas, Codrin Cotrău, Cătălin Stan, Nicolae Oanță, Martin Kolarik, Radu Buică, toți câte două, Adrian Stan și Robert Gergelyfi, ambii câte unul.

În a doua partidă, rezultatul a fost la fel de clar în favoarea noastră, 29-9 (6-1, 9-1, 5-3, 9-4).În acest joc au punctat Vlad Georgescu 12, Codrin Cotrău 4, Zdravko Delas, Dragoș Pandelea, Robert Gergelyfi toți câte 3, Adrian Stan, Cătălin Stan, Nicolae Oanță și Martin Kolarik, toți câte unul.

În clasament, cu două etape înainte de încheierea sezonului regulat, formația noastră se află pe locul al treilea în clasament, cu 50 de puncte, la egalitate cu Dinamo.  Matematic, studenții sunt calificați în semifinalele Superligii, obiectivul pentru acest sezon fiind cucerirea unei medalii.

În clasamentul tunarilor, Vlad Georgescu (foto) și-a redemonstrat veleitățile de marcator, conducând mai departe în top, cu 87 de goluri realizate. vladgeo

Unde vedem Sportul Studențesc în acest week-end

Activitatea secțiilor de performanță de la Clubul Sportul Studențesc este una foarte bogată și variată în acest week-end.

La sporturile de echipă susținem polo-ul și baschetul, la cele tehnico-aplicative avem modelism, iar la ramura sporturilor nautice vom avea emoții pentru yachting.

Echipele de junioare la baschet vor susține turnee în campionatele naționale în care sunt implicate. Junioarele U16 se deplasează la Alba Iulia, în timp ce fetele U13 organizează un turneu pe teren propriu, la București, la sala de sport a Școlii Generale nr. 103. Ambele echipe participă în competiții sub titulatura de Sportul Studențesc Dan Dacian.

Poloiștii vor susține o dublă contra celor de la Poli Cluj, partidele urmând să se dispute la Bazinul Olimpic din Brașov, sâmbătă de la ora 19.00, respectiv duminică, de la ora 10.00.

Secția de modelism a Clubului Sportul Studențesc va participa la Cupa României de aeromodele radiocomandate FSJ, care va avea loc la Sânpetru, în județul Brașov, în perioada 15-17 aprilie.

Secția de yachting a Clubului Sportul Studențesc va participa la Cupa de Primăvară, care se desfășoară la Năvodari, în județul Constanța, pe Lacul Siutghiol. 

Mult succes tuturor!

Pentru că toate acestea trebuiau să poarte un nume, li s-a spus simplu: Sportul Studențesc!Evenimente Sportive  

Sportul Studențesc Dan Dacian campioană municipală la U16

Lotul feminin sub 16 ani al echipei Sportul Studenţesc Dan Dacian a cucerit, duminică, pe teren propriu, medalia de aur în cadrul Campionatului Municipal de junioare doi (U16), competiţie rezervată sportivelor născute în anii 2000-2001 şi mai mici.

Fetele pregătite de Valentin Bâlă şi de Gabriela Mitroi-Banu au depăşit, în ultimul meci, pe formaţia Phoenix Târgovişte cu scorul de 65-29. Jucătoarele care au adus prima medalie de aur în acest sezon pentru clubul nostru au fost Andreea Ţurcanu, Alessandra Bumbac, Ana Bumbac, Maria Din, Maria Marinescu, Antonia Cioacă, Andreea Creangă, Rebecca Mitrică, Bianca Constantinescu, Ana Stănescu, Vanessa Neagu şi Maria Militaru. Denisa Ţurcan, accidentată, nu a putut fi folosită iar Raluca Stoican şi Adriana Ivan au contribuit şi ele, de-a lungul Campionatului Municipal de junioare doi, la acest titlu superb. Maria Militaru, Rebecca Mitrică, Allesandra Bumbac, Ana Bumbac şi Andreea Creangă au fost cele care au făcut parte din echipa de bază a gazdelor în meciul dintre Sportul Studenţesc Dan Dacian şi Phoenix Târgovişte. Antonia Cioacă, Ana Stănescu şi Maria Din au avut o prestaţie foarte bună iar Andreea Ţurcanu, Bianca Constantinescu, Vanessa Neagu şi Maria Marinescu şi-au ajutat de fiecare dată colegele într-o partidă în care amfitrioanele au condus din primul minut.

Podiumul Campionatului Municipal feminin de junioare doi a fost completat de formaţiile Phoenix Târgovişte şi ACS Champions Bucureşti, grupări pe care echipa Sportul Studenţesc Dan Dacian le-a învins de două ori din trei dispute posibile. Rezultatele directe au făcut diferenţa în clasament iar fetele pregătite de Valentin Bâlă şi de Gabriela Mitroi-Banu aşteaptă să-şi primească medaliile de aur la o festivitate ce urmează să fie organizată de Asociaţia Municipală de Baschet Bucureşti.

Felicitări tuturor jucătoarelor, părinţilor şi susţinătorilor!

text și foto: baschetdandacian.rodandac

15 medalii la Campionatul Național interstiluri de karate

Sportivii legitimați la secția de karate a Clubului Sportul Studențesc au participat, în acest week-end, la Campionatul Național interstiluri, care a avut loc la Rm. Vâlcea. Recolta karateka alb-negri este una bogată, ei întorcându-se acasă cu un palmares compus din 15 medalii, din care 3 de aur, 6 de argint și 6 de bronz.

 

Medalii de aur au obținut:

Agapie Denisa kumite U21 fem. -55KG și kumite sen. fem. -55 KG, dar și la Kata echipe sen. fem. (Florea Diana, Enea Diana, Vlaic Iuliana).

Medalii de argint s-au obținut prin:

Aluchenesei Cosmin kumite jun. masc. -68KG, Minea Robert kumite U21 masc. -75 KG, Vlaic Iuliana kumite sen. fem. -50 KG, Dascalu Andra kumite sen. -68 KG, Belet Ana-Maria kumite sen. fem. +.68 KG, Budui Ciprian kumite sen. masc -84. KG.
 
Medaliile de bronz au fost cucerite de către:
 
Stanila Mihai kumite cad. masc. -57 KG, Constantin Alin kumite cad. masc. -63 KG, Ghinea Andrei kumite jun. masc. -55Kg, Soare Antonio kumite jun. masc. -61 KG, Cornea Cristian kumite sen. masc -75KG, Cornea Cristian kumite masc. U21 -67KG.
 
În total, la competiția de la Rm. Vâlcea au fost prezenți 380 de sportivi de la 49 de cluburi afiliate forului național de specialitate.
 
Delegația Sportul Studențesc a fost condusă de către antrenorul coordonator al secției de karate, Adrian Ghinea. 12962516_1142964179081743_1417482908_o 

Buletin internațional Sportul Studențesc – 10 aprilie 2016!

Echipa națională masculină de polo a României a terminat pe locul 7 turneul preolimpic de la Trieste, din Italia. Formația noastră a fost învinsă în turneul pentru locurile 5-8 de Canada cu 14-7, după care, în jocul de clasament, tricolorii s-au impus cu 10-9 în fața Germaniei. În acest ultim meci, internaționalul de la Sportul Studențesc Corona, Nicolae Oanță, a înscris un gol. România a ratat calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, iar Oanță a marcat, în total, la turneul de la Trieste, trei goluri în contul echipei naționale a României.

Echipa națională de hochei pe gheață juniori U18 a României a terminat pe poziția secundă Campionatul Mondial rezervat acestei categorii de vârstă, grupa valorică IIA, care a avut loc la Brașov. În ultimul meci, formația noastră s-a impus cu 6-3 în fața Marii Britanii. În toate cele cinci partide, printre tricolori s-a aflat și hocheistul Sportului Studențesc, Claudiu Radu. România nu a promovat în eșalonul superior, dar evoluția juniorilor români a fost considerată, de către specialiști, una foarte bună.

Felicitări!corona 

 

Buletin internațional Sportul Studențesc – 8 aprilie 2016!

Echipa națională de polo pe apă a României și-a apărat șansele de a ajunge la Jocurile Olimpice cu multă dârzenie. Băieții noștri au pierdut la mare luptă cu Italia, cu scorul de 8-7,primind golul decisiv cu numai 7 secunde înainte de final. Unul dintre cei mai tenace apărători în acest joc a fost Nicolae Oanță, jucător care evoluează pentru Sportul Studențesc. De asemenea, în poartă, fostul nostru goal-keeper, Marius Țic, a făcut minuni.Din nefericire, dincolo de evoluția surprinzător de bună, rămânem cu amărăciunea ratării acestei calificări.

Echipa națională de hochei pe gheață U18 a României a obținut un nou succes, al treilea, la Campionatul Mondial rezervat acestei categorii de vârstă, grupa valorică IIA, care are loc la Brașov.  România, cu studentul Claudiu Radu în teren, s-a impus cu 4-0 în fața Croației. Tinerii tricolori sunt siguri, în aceste circumstanțe, de o prezență pe podium, la competiția de sub Tâmpa.

Așa cum deja am anunțat, jucătorul de badminton Collins Filimon, de la Sportul Studențesc, a cucerit medalia de bronz la puternicul turneu internațional de juniori, Li Ning, din Israel. martisor