de Contescu Teodor | apr. 27, 2016 | Stiri
Echipa de polo Sportul Studențesc Corona Brașov susține o dublă foarte importantă, în semifinalele Superligii Naționale, chiar la finele acestei săptămâni. Poloiștii noștri vor juca primele două partide din penultimul act, la Bazinul Ghencea din București, contra formației CSA Steaua București, care vine după patru restanțe susținute marți și miercuri.
Partidele Steaua – Sportul Studențesc Corona vor putea fi urmărite și pe canalul DigiSport, joi, 28 aprilie, de la ora 18.15, respectiv vineri, 29 aprilie, de la ora 17.30.
Semifinalele Superligii se dispută după sistemul trei din cinci.
Mult succes!
de Contescu Teodor | apr. 25, 2016 | Stiri
În perioada 23-24 aprilie, larateka legitimați la Sportul Studențesc au participat la Campionatele Naționale de karate Shotokan ESKU, care au avut loc la Cheile Grădiștei-Fundata, în județul Brașov. Bilanțul total al delegației noastre a fost compus din 29 de medalii, din care 17 de aur, 9 de argint și 3 de bronz, după cum urmează:
Loc 1 Surlaru Andrei kumite cadeti masculin 57 kg
Loc 1 Stanila Mihai kumite cadeti masculin 63 kg
Loc 1 Soare Antonio kumite juniori masculin 61 kg
Loc 1 Aluchenesei Cosmin kumite juniori masculin 68 kg
Loc 1 Agapie Denisa kumite seniori feminin 55 kg
Loc 1 Cornea Cristian kumite U21 masculin 60 kg
Loc 1 Minea Robert kumite U21 masculin 75 kg
Loc 1 Cornea Cristian kumite seniori masculin 67 kg
Loc 1 Budui Ciprian kumite seniori masculin 84 kg
Loc 1 Vlaic Iuliana kumite seniori feminin 50 kg
Loc 1 Dascalu Andra kumite seniori feminin 68 kg
Loc 1 Belet Ana Maria kumite seniori feminin +68 kg
Loc 1 Dutu Alexandru kata juniori masculin
Loc 1 Florea Diana kata seniori feminin
Loc 1 kata echipe seniori feminin (Florea Diana, Enea Diana, Vlaic Iuliana)
Loc 1 kumite echipe juniori/cadeti masculin (Aluchenesei Cosmin, Surlaru Andrei, Ghinea Andrei, Soare Antonio, Stanila Mihai)
Loc 1 kumite echipe seniori feminin (Vlaic Iuliana, Agapie Denisa, Belet Ana Maria,, Dasscalu Andra)
Loc 2 kumite echipe seniori masculin (Budui Ciprian, Minea Robert, Cornea Cristian, Barnutiu Roland)
Loc 2 kata echipe seniori feminin (Belet Ana Maria, Ioan Diana, Dascalu Andra)
Loc 2 Constantin Alin kumite cadeti masculin 63 kg
Loc 2 Ghinea Andrei kumite juniori masculin 61 kg
Loc 2 Agapie Denisa kumite U21 feminin 55 kg
Loc 2 Ioan Diana kumite seniori feminin 55 kg
Loc 2 Minea Robert kumite seniori masculin 75 kg
Loc 2 Barnutiu Roland kumite seniori masculin 67 kg
Loc 2 Enea Diana kata seniori feminin
Loc 3 Gheorghe Andrei kumite juniori masculin 68 kg
Loc 3 Caplagea Iulian kumite seniori masculin +84 kg
Loc 3 Stanila Mihai kata cadeti masculin.
La competiție au luat parte 330 de sportivi de la 24 de cluburi afiliate forului național. Delegația noastră a fost condusă de sensei Adi Ghinea.
de Contescu Teodor | apr. 25, 2016 | Stiri
Secția de modelism a Clubului Sportul Studențesc a cucerit două medalii la Campionatele Naționale de aeromodele, care au avut loc în week-end, la Găești, în județul Dâmbovița.
La clasa F1G, zbor liber propulsoare mici, Ionuț Sava a cucerit medalia de argint, în timp ce echipa Sportul Studențesc, compusă din Sava, Zaharia și Tiron, și-a adjudecat medalia de bronz.
La clasa F1h, planoare, formația noastră s-a situat pe locul al patrulea.
Felicitări!
de Contescu Teodor | apr. 24, 2016 | Stiri
La Cupa Romaniei de badminton pentru tineret U23, sportivii clubului Sportul Studentesc au obtinut urmatoarele performante:
Filimon Collins- locul l la simplu si dublu baieti
Ilie Madalina- locul l la simplu fete; locul ll la dublu fete
Grosu Mihai- locul l la dublu baieti; locul ll la simplu baieti si locul lll la dublu mixt
Ioana Grecea- locul ll la simplu fete si locul ll la dublu fete
Maria Dutu- locul lIl la dublu fete si locul lll la dublu mixt
Ioana Ionica- locul lll la dublu fete.
În total, la Cupa României, Sportul Studențesc a realizat un palmares de 9 medalii, împărțite în mod egal pe culori.
La aceste performanțe se adaugă și medalia de aur cucerită tot la Galați, locul de desfășurare al competițiilor, la Campionatul Național pe echipe de tineret U23. Antrenorul coordonator al echipei, la acțiunile de la Galați, a fost Daniela Timofte.
Felicitări!
de Contescu Teodor | apr. 24, 2016 | Stiri
După cum se știe, Sportul Studențesc Corona Brașov a disputat pe parcursul săptămânii două partide în deplasare, cu Dinamo. Pe prima am pierdut-o cu 7-5, pe a doua am câștigat-o cu 11-10,deși, după cum indică evoluția scorului, am fi putut să o facem mai clar.
Numai că aici a intervenit ceea ce unii necunoscători ai polo-ului nu pot vedea, tactica de alegere a adversarei. Jocul rezultatelor ne-a permis acest lucru, iar victoria noastră a rămas la un gol distanță tocmai pentru că intenționat am dorit să ”alunecăm” pe locul patru.
Antrenorii noștri au considerat că este mai bine să jucăm contra Stelei pentru a evita o deplasare lungă la Oradea și pentru că, în opinia noastră, militarii înregistrează fluctuații mai mari de formă în raport cu CSM Digi Oradea, campioana en-titre și câștigătoarea Cupei României în acest sezon.
Deci, ca să închidem gura tuturor celor care se cred atoateștiutori, pentru noi nu era un obiectiv în sine ocuparea locului 3 în sezonul regulat, ci obținerea unei medalii la campionatul național. Iar referitor la o ipotetică finală mică împotriva celor de la Dinamo, planurile noastre sunt mai mari, deoarece vom ataca semifinala cu cea mai bună formă și cu cel mai bun moral.
O ultimă discuție și despre semifinala cu Steaua, care, conform programării trebuie să înceapă cu meciurile din Ghencea, în 28 și 29 aprilie, sperăm ca Federația Română de Polo să respecte planificarea și să nu cedeze la presiunile de amânare. Faptul că steliștii au patru restanțe, deoarece și-au amânat meciurile, este problema lor. Noi dorim să jucăm la datele stabilite.
În anul în care serbăm centenarul, secția de polo ar fi onorată să aducă în palmaresul Clubului Sportul Studențesc o medalie la campionatul național. 
Mulțumim tuturor care ne susțin și care au înțeles aceste mesaje.
de Contescu Teodor | apr. 22, 2016 | Stiri
Sportul Studențesc Corona Brașov s-a impus cu scorul de 11-10 în fața celor de la Dinamo, în deplasare, în ultima etapă a Superligii Naționale de polo pe apă. Caschetele alb-negre și-au luat revanșa în fața dinamoviștilor, după înfrângerea de joi, cu 7-5.
Sportul Studențesc Corona a terminat pe locul 4 în sezonul regulat, calificându-se în semifinalele competiției. În cazul în care am fi învins Dinamo la o diferență de două goluri, atunci am fi ocupat locul al treilea.
Semifinala va fi disputată, foarte probabil, contra Stelei, care s-a impus cu 11-7 în fața campioanei en-titre CSM Digi Oradea. Steliștii sunt la 6 puncte distanță, dar mai au patru meciuri restanță, două cu Rapid și două cu Crișul Oradea, așa că au nevoie de 6 puncte din patru meciuri, pentru a termina pe prima poziție în sezonul regulat.
Semifinalele se vor disputa după sistemul trei din cinci, cu Steaua având avantajul terenului propriu, la un eventual meci decisiv.