de Contescu Teodor | mai 4, 2016 | Stiri
Echipa de polo Sportul Studențesc Corona Brașov a pierdut astăzi cu scorul de 17-6 confruntarea cu Steaua, în semifinalele Superligii Naționale. Înfrângerea este una fără drept de apel, proporțiile scorului spunând totul despre diferența înregistrată în Bazinul Olimpic din Brașov.
Steaua s-a impus cu 3-0 la scorul general al acestui penultim act, iar consecința este că noi vom evolua în finala mică, foarte probabil cu cei de la Dinamo.
Meciurile 4 și 5 din această serie nu se mai dispută, nefiind necesare.
Mergem mai departe și luptăm pentru medalia de bronz, în anul în care Clubul Sportul Studențesc sărbătorește centenarul.
de Contescu Teodor | mai 4, 2016 | Stiri
Echipa de polo Sportul Studențesc Corona Brașov, pregătită de antrenorii Aurelian Georgescu și Aurel Ionescu, va susține miercuri, 4 mai, cu începere de la ora 17.00, a treia partidă a semifinalei din Superliga Națională, contra celor de la Steaua.
Jocul va avea loc la Bazinul Olimpic din Brașov, cu începere de la ora 17.00. În cazul în care băieții noștri vor câștiga, joi, 5 mai, va avea loc partida cu numărul 4, tot sub Tâmpa.
Steaua conduce la general cu scorul de 2-0 în această semifinală.
Mult succes!
de Contescu Teodor | apr. 30, 2016 | Stiri
Cu ocazia sărbătorilor pascale, conducerea Clubului Sportul Studențesc are plăcerea de a ura tuturor un Paște Fericit petrecut cu bucurie și voioșie, în sânul familiei și alături de cei dragi.
Dorim multă sănătate și putere de muncă sportivilor, antrenorilor, susținătorilor și altor categorii de personal implicate în activitatea noastră.
Nu uitați că acesta este al 100-lea Paște petrecut împreună cu culorile alb-negre, indiferent de vicisitudinile vremurilor.
Cristos a Înviat!
de Contescu Teodor | apr. 29, 2016 | Stiri
Echipa de polo Sportul Studențesc Corona Brașov a suferit a doua înfrângere în semifinalele Superligii Naționale. Poloiștii noștri au pierdut în Ghencea, contra Stelei, cu scorul de 12-6 (3-4, 2-0, 5-0, 2-2). Portarul nostru, Răzvan Moraru, a prins o formă foarte bună, având câteva parade frumoase, dovadă și numărul mare de cornere acordat steliștilor, șase.
După un prim sfert câștigat de caschetele alb-negre, jocul s-a rupt în sferturile 2 și 3 când noi nu am reușit să marcăm. Delas a ratat o lovitură de la 5 metri, iar în alte două ocazii mingea a lovit bara transversală.
Golurile noastre au fost înscrise de Zdravko Delas 3, Martin Kolarik 2 și Robert Gergelyfi. Ar mai fi de semnalat că apărătorii noștri cei mai buni, Nicolae Oanță și Cătălin Stan au acumulat câte două eliminări temporare în pauza mare, așa că din cauza acestei presiuni a trebuit să ne poziționăm alți fundași.
Raportul sprinturilor a fost 2-1 pentru Steaua, al patrulea angajament fiind indecis. Ambele bănci tehnice au primit cartonașe galbene din cauza protestelor exprimate.
Conducerea secției de polo Sportul Studențesc Corona Brașov a solicitat delegarea de arbitri străini la finala mică, același demers fiind efectuat și de CSM Digi Oradea, pentru finala mare.
Steaua conduce cu 2-0 la general, iar meciurile 3 și 4 sunt programate în datele de 4 și 5 mai, la Bazinul Olimpic din Brașov.
de Contescu Teodor | apr. 28, 2016 | Stiri
Echipa de polo pe apă Sportul Studențesc Corona Brașov a cedat astăzi în primul meci al semifinalei Superligii Naționale, în fața Stelei, în deplasare, cu scorul de 13-7.
Partida s-a întrerupt temporar deoarece sistemul electronic de cronometraj al Bazinului Ghencea a cedat, iar astfel s-a luat o pauză fortuită de 20 de minute.
Al doilea meci al disputei va avea loc vineri, 29 aprilie, cu începere de la ora 17.00. Semifinala se dispută după sistemul cel mai bun din 5 jocuri.
Mult succes băieți!
de Contescu Teodor | apr. 27, 2016 | Stiri
Echipa de polo Sportul Studențesc Corona Brașov se pregătește intens de semifinalele Superligii Naționale. Paradoxal, telegramele de convocare la loturile naționale ne bucură, dar, în același timp, ne și slăbesc forța de șoc.
Nicolae Oanță a fost titular la echipa națională de seniori, la partida pierdută de România în Liga Mondială, 15-7 în fața Ungariei. Partida a avut loc marți, 26 aprilie, la Oradea, ceea ce înseamnă oboseală suplimentară acumulată de internaționalul nostru, după drumul tur-retur până la locul de disputare. Nicolae Oanță a fost reținut în lot și pentru partida România – Georgia, din 10 mai, de la București, ultima a grupelor Ligii Mondiale, ediția 2015-2016.
În plus, golgeterul Superligii, Vlad Georgescu (foto), în vârstă de doar 17 ani, va rata integral semifinala cu Steaua, deoarece a fost chemat la naționala de juniori sub 19 ani a României, care va susține preliminariile de calificare la Campionatul European rezervat acestei categorii de vârstă, la Baku, în Azerbaidjan. Vlad Georgescu este un exemplu unicat, el fiind singurul junior de la Baku care are un statut de titular la o echipă de seniori, din Superligă, calificată în semifinale.
Antrenorul tinerilor tricolori este un alt fost poloist al Sportului Studențesc, Edy Andrei, actualmente antrenor secund și la formația noastră.
Desigur că ne bucură prezența caschetelor alb-negre în loturile naționale ale României, până la urmă interesele fiecărui club afiliat la Federația Română de Polo fiind subordonate intereselor generale ale polo-ului românesc. Certitudinea este însă că fără Vlad Georgescu ne va fi mai greu contra Stelei, dar băieții au promis că se vor mobiliza suplimentar și se vor bate până la capăt, pentru calificarea în finală.