Studenții au egalat în finala mică

Echipa de polo pe apă Sportul Studențesc Corona continuă lupta pentru cucerirea medaliei de bronz în actuala ediție a Superligii. Băieții noștri au reușit să câștige meciul al doilea în finala mică, 7-5 (2-1, 4-2, 0-1,1-1), în deplasare, cu Dinamo București.

Formația pregătită de Aurelian Georgescu și Edward Andrei s-a comportat foarte bine și a demonstrat că este într-adevăr o echipă care merită să se claseze pe podium. 

Jocul s-a decis în prima jumătate, când avantajul studenților pe tabela de marcaj a fost definitoriu, după care, în sferturile 3 și 4 am conservat ecartul față de gazde.

Scorul general al întâlnirii este 1-1, iar partidele cu numărul 3 și 4 vor avea loc la Brașov, la Bazinul Olimpic, la finalul acestei săptămâni.

sppolo

Studenții au pierdut primul meci al finalei mici

Sportul Studențesc Corona Brașov a pierdut astăzi primul meci al finalei mici din Superliga Națională de polo pe apă, în deplasare, în fața celor de la Dinamo.

Scorul final a fost 9-8 (5-3, 3-3, 0-0,1-2). Meciul al doilea din disputa pentru medalia de bronz va avea loc duminică, 15 mai, cu începere de la ora 11.00, la Bazinul Dinamo.

Vă așteptăm să ne susțineți!

Invitație la Trofeul ”Sportul Studențesc – un secol de performanță” la modelism

Reiterăm încă odată invitația adresată tuturor celor care iubesc și susțin Sportul Studențesc, de a fi alături de noi, la Trofeul ”Sportul Studențesc – un secol de performanță” la modelism.

Locul de desfășurare este Aleea Mateloților numărul 2, București, la baza Clubului Sporturilor Tehnico-Aplicative din București.

Fotografia atașată conține afișul de prezentare și toate detaliile necesare celor care doresc să fie alături de noi!todel

Program intens pentru Sportul Studențesc în week-end

Echipele și sportivii Clubului Sportul Studențesc vor avea o activitate intensă în acest week-end.

La baza de specialitate a Clubului Sporturilor Tehnico-Aplicative din București, sâmbătă și duminică va avea loc Trofeul ”Sportul Studențesc – un secol de performanță” la automodele captive. Se va concura la două grupe, tracțiune elice și tracțiune roată, după care, în aceeași locație, va avea loc și Campionatul Național organizat de către Federația Română de Modelism.

Secția noastră de modelism va fi reprezentată și la Etapa a doua a Campionatului Național de zbor radiocomandat, clasa F5J, care va avea loc la Prejmer, în județul Brașov.

Echipa de polo pe apă Sportul Studențesc Corona va disputa două meciuri în finala mică a Superligii, cu Dinamo, sâmbătă și duminică, în deplasare. Partidele de la Bazinul Dinamo vor începe la ora 11.00.

Secția de yachting va trimite sportivi la Trofeul Tomis, care va avea loc la Eforie Nord, în județul Constanța, la plaja Marina.

Secția de karate va efectua deplasarea cu 11 sportivi la Campionatele Naționale de Karate Shotokan Shobu Ippon ESKU, care vor avea loc la Satu Mare.

Mult succes tuturor! 

Gol marcat de Oanță în poarta Georgiei

Jucătorul de polo Nicolae Oanță, legitimat la Sportul Studențesc Corona, a fost selecționat pentru echipa națională a României, care a disputat ieri un meci contra Georgiei, la București, în grupa preliminară a Ligii Mondiale.

Tricolorii s-au impus cu scorul de 17-8, iar internaționalul nostru a reușit să marcheze un gol. România a încheiat competiția pe locul al treilea, cu 6 puncte, nereușind să se califice la turneul final.

Pe de altă parte, în acest week-end Sportul Studențesc Corona va începe asaltul pentru medalia de bronz în Superligă. Băieții antrenați de Aurelian Georgescu și Edward Andrei vor juca sâmbătă și duminică, 14, respectiv 15 mai,  în fața celor de la Dinamo, în primele meciuri ale finalei mici. Ambele jocuri sunt programate cu începere de la ora 11.00.

Vlad Georgescu golgeter la Baku

Echipa națională de polo juniori U19 a României a terminat cu trei victorii din tot atâtea posibile turneul preliminar de la Baku, din Azerbaidjan. După 20-5 cu Elveția și 22-9 cu Moldova, băieții pregătiți de Edy Andrei, antrenor la secția de specialitate Sportul Studențesc s-au impus cu 17-5 în fața gazdelor din Azerbaidjan.
 
Echipa noastră s-a calificat la Campionatul European rezervat acestei categorii de vârstă, de pe prima poziție în clasament.
Golgeterul naționalei noastre a fost poloistul de numai 17 ani, Vlad Georgescu. Interul a marcat 13 goluri în cele trei meciuri, demonstrând că, la 17 ani, este un poloist de mare viitor. vladgeo