Poloiștii susțin o dublă la Cluj

Echipa de polo pe apă Corona Sportul Studențesc va susține în acest week-end, sâmbătă și duminică, o dublă la Cluj, împotriva localnicilor de la Politehnica.

Meciurile vor conta pentru Superliga Națională de polo pe apă, iar în echipa studențească va reveni și internaționalul Nicolae Oanță, cel care a evoluat în Liga Mondială, în victoria României contra Slovaciei, scor 12-10.

Participare studențească la Balcaniada de karate

La finele acestei săptămâni, la Sarajevo, în Bosnia-Herțegovina, vor avea loc Campionatele Balcanice de karate pentru cadeți, juniori și tineret U21.

În pofida faptului că Federația Română de Karate nu a putut aloca bani pentru această deplasare, secția de karate a Clubului Sportul Studențesc a făcut eforturi proprii pentru a asigura prezența în perimetrul competițional a câtorva sportivi studenți.

Antrenorul Adrian Ghinea va superviza evoluția următorilor sportivi alb-negri, la Balcaniadă: Robert Minea, Andrei Ghinea și Alexandru Duțu.

Sportivii menționați vor participa la probele de kata, kumite și echipe.

Balcaniada de la Sarajevo este criteriu de selecție pentru Campionatele Europene rezervate acestor categorii de vârstă, programate în primul trimestru al anului 2017, la Sofia, în Bulgaria.balkan

Victorie fără emoţii cu MC Ball Mangalia

 

După un meci în care am consemnat doar o singură dată egalitatea, la primele două posesii, şi fără nicio schimbare de lider pe tabelă, echipa Sportul Studenţesc s-a impus, sâmbătă după amiază, pe teren propriu, scor 65-28, în faţa formaţiei MC Ball Mangalia. Partida a contat pentru etapa a opta a Campionatului Naţional Under 14 la baschet feminin, grupa a doua de calificare.

Fără două titulare de bază în lot, deoarece Ingrid Paraschiv şi Daria Spătaru nu au evoluat în această dispută, fetele noastre au practicat un excelent joc colectiv şi nu au avut emoţii într-o întâlnire pe care au dominat-o aproape pe toată durata acesteia. La capătul primei perioade, tabela a indicat 15-3 pentru Sportul Studenţesc, ecart care avea să crească la 31-14 la jumătatea meciului. În minutul 35, gazdele au avut 41-20 iar cu zece minute înainte de sirenă avansul a ajuns la 47-25. Ioana Ştefănescu a închis tabela la 65-28 şi sportivele pregătite de Valentin Bâlă s-au calificat, matematic, pentru faza superioară a competiţiei.

Anisia Puşcașu şi Andreea Ţurcanu au încheiat amândouă în double double, prima a terminat cu 21 de puncte şi zece recuperări iar cea de-a doua cu zece puncte, 14 recuperări dar şi şapte pase decisive. Ioana Ştefăcescu a plusat cu alte zece puncte iar Vanessa Preda a avut un joc excelent şi a contribuit cu patru puncte şi patru intercepţii la succesul echipei Sportul Studenţesc. Tot de la gazde au mai finalizat Alexandra Vlad şi Miruna Stănescu, Maria Cuţaru a adus alte patru puncte iar Ioana Minea a încheiat cu şase puncte, în timp ce Bianca Filip şi-a trecut în cont nouă puncte. În celălalt meci din etapă, Admar Costineşti-Bucureşti a trecut de CSŞ 1 Constanţa cu scorul de 61-55.

După opt etape jucate, echipa Sportul Studenţesc a trecut pe primul loc în clasamentul seriei sale, având un total de 11 puncte, cu două mai multe decât urmăritoaele sale, CSŞ 6 Champions şi Admar Costineşti-Bucureşti, însă aceste două formaţii au un meci mai puţin. CSŞ 1 Constanţa ocupă poziţia a patra, cu nouă puncte iar MC Ball Mangalia închide grupa cu un total de opt puncte. Următorul meci al echipei Sportul Studenţesc va fi pe data de 17 decembrie, pe teren propriu, contra celor de la CSŞ 1 Constanţa.

Credit foto: bogdanpara.com15354111_1364128026955330_278276480_o

La Mulți Ani România!

Clubul Sportul Studențesc urează, cu ocazia Zilei Naționale a României, un sincer și călduros ”La Mulți Ani” tuturor românilor care cred în idealurile noastre naționale.

Clubul Sportul Studențesc este o instituție de valoare centenară  în zona sportului și a educației universitare, lucru certificat de curând de către Președinția României, prin acordarea Ordinului ”Meritul Sportiv clasa I”.

În acest context, este o obligație onorifică pentru noi de a spune tuturor românilor ”La Mulți Ani”!klaus

7 medalii la Campionatele Naționale de badminton

Sportivii legitimați la secția de badminton a Clubului Sportul Studențesc au participat, sub coordonarea antrenoarei Daniela Timofte, la Campionatele Naționale pentru seniori, care s-au desfășurat în acest week-end, la Timișoara.

Florentina Constantinescu a fost principala performeră a echipei noastre, cu două titluri naționale, la dublu feminin și dublu mixt. În semifinalele probei de simplu feminin, studentele Irina Popescu și Luiza Milu au fost eliminate în semifinale, cucerind, implicit, medaliile de bronz.

Irina Popescu și Carmen Blănaru au adus bronzul la dublu feminin, aceeași performanță notându-se și în dreptul tandemului Irina Popescu -Mihai Grosu, la dublu mixt. George Constantinescu și Mihai Grosu au cucerit medalia de bronz la dublu masculin.

Secția de badminton a raportat, de la Campionatele Naționale, un număr de 7 medalii obținute, din care două de aur și cinci de bronz.

Din nefericire, Irina Popescu s-a accidentat grav, suferind o ruptură la tendonul ahilian, după ce abia se refăcuse. badm