Rezultatele poloiștilor și hocheiștilor în week-end

Echipa de polo Corona Sportul Studențesc a pierdut ambele meciuri disputate în acest week-end, în deplasarea de la CSM Digi Oradea, scorurile fiind 18-8, respectiv 15-7. Poloiștii studenți se află pe locul 4 în clasament, cu 18 puncte după 10 meciuri disputate.

la rândul lor, hocheiștii de la Clubul Sportul Studențesc au fost gazde în dubla cu Progym Gheorgheni, la Gheorghieni. Ambele meciuri au fost pierdute, cu scorurile de 26-0, respectiv 21-1. Echipa noastră se află pe ultimul loc, al șaselea, în ierarhia națională, fără nici un punct acumulat.

Lipsa infrastructurii la București, bazin și patinoar, face ca aceste sporturi să fie întreținute cu mari dificultăți de către Clubul Sportul Studențesc, care însă nu dorește să renunțe la secțiile sale de tradiție.

Avem însă nevoie, pentru o performanță decentă, de arene sportive în care apa, indiferent de starea de agregare, să fie prezentă.

Mulțumim tuturor celor care ne susțin, indiferent de circumstanțe!

Numai victorii pentru baschetbaliste

 

Loturile feminine de baschet din cadrul Clubului Sportul Studenţesc au bifat patru victorii din tot atâtea posibile la finalul acestei săptămâni. Singura grupă cre nu a avut de disputat nicio întâlnire a fost cea de junioare trei, fetele sub 14 ani având etapă liberă atât în Campionatul Naţional cât şi în cel municipal.

La categoria sub 16 ani, sportivele pregătite de Predrag Vasic nu au avut probleme decât în debutul disputelor cu CSŞ 4 şi cu Raptors. În meciul cu CSŞ 4, de sâmbătă, de pe teren propriu, din cadrul Campionatului Municipal de junioare doi, componentele echipei Sportul Studenţesc au dispus de CSŞ 4 cu scorul de 57-25, însă doar primele trei minute au fost mai echilibrate. O zi mai târziu, tot în arena proprie, fetele noastre au învins pe Raptors cu 48-16, după ce au fost conduse cu 6-8 la capătul perioadei de debut. Au urmat 30 de minute foarte bune, încheiate cu un parţial de 42-8, ecart suficient pentru un nou succes în Campionatul Naţional feminin Under 16, acolo unde şansele de calificare în faza semifinală rămân intacte.

Fetele de la minibaschet au trecut de CSŞ 4 cu scorul de 40-18, într-o partidă care a avut loc sâmbătă, pe teren propriu. Componentele echipei Sportul Studenţesc au ajuns la cinci victorii consecutive în cadrul Campionatului Municial şi se află pe prrimul loc în clasamentul sportivelor născute în anii 2005-2006.

Nici lotul de babybaschet nu s-a lăsat mai prejos şi a punctat la capitolul victorii în etapa de duminică, după meciul cu Speed. Micuţele jucătoare născute în anii 2007-2008 au ajuns la două victorii din patru etape în competiţia din Capitală, fetele pregătite de Valentin Bâlă fiind la prima participare într-o întrecere oficială.

Credit foto: Alina Cojocaru15233771_1356602887707844_1031414253_o

Polo și hochei în programul alb-negrilor

Echipele de seniori de polo pe apă și hochei pe gheață ale Clubului Sportul Studențesc vor evolua în etape duble, la finele acestei săptămâni. Poloiștii au plecat la Oradea, unde se vor confrunta cu CSM Digi din localitatea de pe Crișuri, pe 25 noiembrie, de la ora 19.00, respectiv pe 26 noiembrie, de la ora 11.00.

Hocheiștii sunt gazda jocurilor cu Progym Gheorghieni, la Gheorghieni, meciurile fiind programate pe 26 noiembrie, de la 18.30, respectiv pe 27 noiembrie, cu începere de la 11.30.

Mult succes!hok

O reuşită din două posibile pentru baschetbaliste

Loturile feminine de baschet au susţinut, duminică, două partide contând pentru campionatele naţionale şi municipale. Fetele de la categoria sub 16 ani au cedat disputa cu CSS Alexandria iar sportivele de la minibaschet s-au impus fără probleme în faţa adversarelor de la CSŞ 6 Champions II Bucureşti. Ambele întâlniri au avut loc pe teren propriu.

Într-o partidă în care nu am consemnat decât o singură dată egalitatea, după primele două posesii, echipa Sportul Studenţesc a cedat, scor 51-64, meciul contra formaţiei CSŞ Alexandria din cadrul etapei a şaptea a Campionatului Naţional feminin Under 16, grupa a doua de calificare. Adversarele s-au aflat în permanenţă la timonă, conducând cu 12-10 după primele zece minute şi apoi cu 34-22 la pauza mare. Gazdele şi-au revenit în partea a doua a disputei însă dezavantajul din primele 20 de minute a fost decisiv. Scorul final a fost de 64-51 pentru CSŞ Alexandria, formaţie care rămâne pe treapta a doua, după liderul Olimpia Bucureşti, într-o serie în care Sportul Studenţesc se află pe locul patru, după CSŞ Târgovişte dar înaintea celor de la Raptors, team pe care fetele noastre îl vor întâlni pe 27 noiembrie.

Fetele de la categoria sub 12 ani şi-au trecut în cont a patra victorie consecutivă în cadrul Campionatului Municipal de minibaschet, acolo unde echipa Sportul Studenţesc a dispus, duminică, pe teren propriu, scor 65-2, de formaţia CSŞ 6 Champions II Bucureşti. Gazdele au terminat prima perioadă la un avans de 17 puncte, scor 19-2, faţă de adversare şi au plusat pentru 39-2 la jumătatea întâlnirii. Fără a întâmpina probleme, amfitrioanele au rulat tot lotul avut la dispoziţie şi s-au impus la o diferenţă de 63 de puncte.

Credit foto: Alina Cojocaru15127352_1346891858678947_802737338_o

 

Dublă victorie pentru poloiști

Echipa de polo pe apă Corona Sportul Studențesc a evoluat, în acest week-end, într-o dublă partidă contra celor de la AMEFA Arad, la Bazinul Olimpic din Brașov. Formația noastră a obținut două succese muncite, cu scorurile de 15-12, respectiv 10-5.

Băieții pregătiți de antrenorul Aurelian Georgescu se află pe locul al treilea în clasament, cu 18 puncte, la șase lungimi distanță de tandemul de forță al polo-ului românesc, compus din Steaua Stirom și CSM Digi Oradea.