Polo și rugby în acest week-end

Echipele de polo și rugby ale Clubului Sportul Studențesc sunt în teren, în acest week-end. Poloiștii susțin Cupa României, la Bazinul Ghencea din București, având meciuri vineri seară, de la ora 19.00, cu Rapid, respectiv sâmbătă dimineață, ora 11.15, cu Steaua.

În cazul în care Corona Sportul Studențesc ocupă unul din primele două locuri, se califică pentru semifinalele competiției.

Echipa de rugby a Clubului Sportul Studențesc are meci cu Dinamo II, duminică 30 aprilie, pe Stadionul ”Florea Dumitrache”, cu începere de la ora 10.00. Partida contează pentru Divizia A. parc

Medalii la Trofeul Tomis de yachting

Week-end-ul care a trecut a demostrat încă o dată că pasiunea pentru sportul cu vele nu are limite. Nici măcar de temperatură. Trofeul Tomis, disputat la Eforie Nord în perioada 21-23 aprilie a debutat cu ninsoare și temperaturi sub 10 grade Celsius, însă cei 27 de concurenți înscriși, cu vârste cuprinse între 9 și 58 de ani, nu s-au împiedicat de condițiile meteorologice nefavorabile. După 11 curse alergate la clasele Optimist, Laser Radial, Laser Standard și Laser 4.7, duminică, câștigătorii Trofeului Tomis au urcat pe un podium binemeritat. 

La clasa Optimist băieți, poziția supremă în clasament a fost ocupată de concurentul din Bulgaria Ivan Dimov (Yacht Club Port Bourgas). România a fost ocupanta locului al II-lea prin Mihai Andronic (Clubul Sportul Studențesc București), iar locul al III-lea a revenit tot Bulgariei prin reprezentantul său Marian Dimitrov (Yacht Club Port Bourgas). Același clasament a fost înregistrat și la clasa Optimist băieți juniori.

La clasa Laser 4.7, prima poziție a podiumului i-a revenit românului Maximilian Roșca (Clubul Sportul Studențesc București), Bulgaria ocupând poziția a II-a prin Dimitar Dimitrov (Yacht Club Port Bourgas), iar locul al III-lea revenind tot României prin Luca Stan (Clubul Sportul Studențesc București).

Clubul Sportul Studențesc a obținut, la Trofeul Tomis, patru medalii, din care una de aur, două de argint și una de bronz.

Organizat de Yacht Club Regal Român (YCRR), Trofeul Tomis s-a aflat în acest an la a 56-a ediție. yacht

Medalii obținute de secția de badminton la Galați

La Galați, în acest week-end, au avut loc două competiții de badminton la nivel de tineret U23. La Campionatul Național pe echipe, formația noastră s-a clasat pe locul secund, după ce a dispus de Siderurgistul Galați cu 5-0 și a pierdut în finală, cu CSU Galați, cu 3-2. O partidă a fost compusă din meciuri de simplu masculin, simplu feminin, dublu masculin, dublu feminin și dublu mixt.

De asemenea, la Galați au avut loc și întrecerile Cupei României U23. La simplu feminin, Ioana Grecea și-a adjudecat trofeul, învingând-o în finală pe Andreea Dimitriu, după un joc dramatic, cu 2-1 (21-15, 16-21, 22-20). Ioana Grecea a fost favorită principală pe acest tablou, iar Loredana Lungu a obținut medalia de bronz, pentru Clubul Sportul Studențesc. Mădălina Ilie, favorită 2, a fost eliminată în primul tur.

La dublu masculin, Mihnea Crăciun, în tandem cu David Nițu de la CSU Galați, au ajuns până în semifinalele competiției, trecând în contul clubului o ală medalie de bronz. Printre participanți, într-o altă echipă, s-a numărat și Mihai Grosu, eliminat în runda inaugurală.

Ioana Grecea și Mădălina Ilie au jucat finala la dublu feminin, pierzând prețiosul trofeu în fața tandemului compus din Irina Călin și Cătălina Simionescu, cu scorul de 2-0 (21-18, 21-11). O altă pereche a noastră, Loredana Lungu/Luiza Milu, a ajuns în semifinale, pentru medalia de bronz.

La proba de dublu mixt, Clubul Sportul Studențesc a mai cucerit două medalii de bronz, prin echipa Mihai Grosu/Mădălina Ilie, dar și prin Loredana Lungu, care a jucat alături de timișoreanul Andreas Thiel.

Pentru delegația condusă de Daniela Timofte, bilanțul este de o medalie de argint la echipe, precum și 7 medalii la competiția individuală, din care una de aur, una de argint și cinci de bronz.

Felicitări!cnech 

Poloiștii vor lupta pentru bronz

Echipa de polo Corona Sportul Studențesc a cedat în al treilea meci al semifinalei Superligii, cu 14-7, împotriva celor de la Steaua Stirom. Partida a avut loc la bazinul Olimpic din Brașov.

Scorul general al acestei semifinale a fost de 3-0 pentru steliști, astfel că studenții poloiști vor disputa finala mică, împotriva celor de la Dinamo. Confruntarea pentru bronz are loc după sistemul două meciuri din trei, cu începere la mijlocul lunii mai. polo 31

Bonus defensiv pentru rugbyști

Echipa de rugby Sportul Studențesc a pierdut partida cu Tomitanii Constanța, din Divizia A, cu scorul de 15-12. Băieții noștri, pregătiți de către antrenorul Constantin Merca, au condus la pauză cu 6-5.

Punctele noastre au venit din lovituri de pedeapsă. Sportul Studențesc se află pe locul 4 în clasament, urmărind conservarea acestei poziții, pentru calificarea în semifinalele Diviziei A.tc