Unde vedem Sportul Studențesc

În acest week-end, Clubul Sportul Studențesc își trimite sportivii și echipele în mai multe competiții.

La Galați are loc Campionatul Naționale pentru echipe U23 la badminton, în timp ce modeliștii se întrec într-o etapă a Cupei României.

Echipa de rugby joacă acasă, pe 22 aprilie, de la ora 13.00, la Stadionul Tei, în Divizia A, cu cei de la Tomitanii Constanța.  Echipa de polo pe apă Corona Sportul Studențesc susține meciurile 3 și 4, dacă va mai fi cazul, în semifinalele Superligii, contra celor de la Steaua Stirom.  

Mult succes tuturor!14124058_10154238125235873_441462419_o

A murit Cornel Vena – primul campion național la pentatlon modern

 
 
Primul campion național la pentatlon modern al României, Cornel Vena, a decedat în Australia, țară unde domicilia, la vârsta de 85 de ani. Cornel Vena s-a născut în anul 1932, pe 20 octombrie, la Sibiu și a făcut parte din prima generație de pentatloniști români, formată în anul 1953, la Institutul de Cultură Fizică București.
 
Cornel Vena s-a impus în anul 1953, la prima competiție națională, după care a fost căpitanul echipei naționale a României, ocupanta locului 8 la Campionatele Mondiale din 1954, respectiv locul 7 la Campionatele Mondiale din 1955.
 
Legitimat la echipa de club Știința București, Cornel Vena a fost unul dintre artizanii excelentei prezențe olimpice românești, la Melbourne, în 1956. El a ocupat la proba individuală locul 14, iar cu echipa României s-a clasat pe locul 6. În plus, în proba de scrimă de la Melbourne, Cornel Vena a câștigat 29 dintre cele 35 de dueluri programate, totalizând un record de 111 puncte. Acest scor, precum și procentajul de 82,9%, reprezintă și astăzi cele mai bune performanțe obținute la scrimă, de către un pentatlonist, la Jocurile Olimpice.
 
După Jocurile Olimpice de la Melbourne, din 1956, Cornel Vena a ales calea libertății, rămânând în Australia. A închegat la Antipozi o echipă de pentatlon modern, el fiind campion național al Australiei în 1957. După aceea a devenit și campion național australian la spadă și floretă.
 
În pofida distanței geografice, Cornel Vena a ținut legătura cu România. În anii 70 ai secolului trecut, după o ediție a Campionatelor Mondiale de la Londra, un sportiv australian pregătit de Cornel Vena, a participat la Campionatele Naționale ale României, în afara concursului.
 
Deși șters din literatura de specialitate de către regimul comunist, Cornel Vena a fost reabilitat în 1997, când i s-a decernat, de către Instituția Președintelui României, Ordinul ”Meritul Sportiv”.
 
Odihnească-se în pace!cornelvena

Poloiștii se pregătesc pentru Cupa României

 

Conform unei decizii a Federației Române de Polo, Cupa României la seniori va avea loc, în acest an, în perioada 28-30 aprilie, la București, la Bazinul Ghencea.

La competiție vor lua parte 6 formații, acestea fiind împărțite în două grupe. Poloiștii Corona Sportul Studențesc se vor duela, în preliminarii, cu Steaua Stirom și cu CS Rapid București, primele două urmând a se califica în semifinale.

În cealaltă grupă se află Dinamo, CSM Digi Oradea și Poli Cluj.

Finala Cupei României va avea loc duminică, 30 aprilie, cu începere de la ora 11.00.

Mult succes!sportul 2 _ polo

Hristos a Înviat!

Clubul Sportul Studențesc urează tuturor celor care ne susțin și care sunt angrenați în competiții sub culorile noastre, multă sănătate, fericire, ouă roșii, pască și cozonac din belșug.

Sperăm să rămâneți la fel de atașați de noi și împreună să realizăm mari performanțe.

Paște Fericit! Hristos a Înviat!o4

Ioana Grecea la Campionatele Europene de badminton

În aceste zile, la Mulhouse, în Franța, se desfășoară Campionatele Europene de badminton pentru juniori sub 19 ani. Din lotul deplasat de România, la această competiție, face parte și Ioana Grecea, legitimată la Clubul Sportul Studențesc.

La proba de simplu feminin, sportiva noastră a eliminat-o pe finlandeza Phila Linderg cu scorul de 2-0 (21-7, 21-17). După aceea, în turul al doilea, Ioana Grecea a fost învinsă de Sara Penalver Pereirra, din Spania, favorită 5 a tabloului, cu scorul de 2-0 (21-19, 21-9).

Pe tabloul de dublu feminin, Ioana Grecea a făcut pereche cu Maria Duțu (CSS 6 București). În manșa inaugurală, fetele noastre au trecut de norvegiencele Marie Christensen/Vera Ellingsen, cu scorul de 2-1 (21-19, 12-21, 21-9). Din nefericire, Ioana Grecea și coechipiera sa au fost învinse de favoritele numărul 2 ale competiției, Viktoria Dabczynska/Alexandra Goszcsynska, din Polonia, cu scorul de 2-0 (21-12, 21-16). ioanagrecea