Două victorii pentru poloiști

Poloiștii de la Corona Sportul Studențesc au reconfirmat startul excelent de sezon, cu două victorii în Superligă, 18-8 și 19-7 în fața celor de la Rapid București.

Echipa noastră a ajuns la un total de 5 victorii în aceste prime trei etape duble, fiind pe podiumul clasamentului, cu mari șanse de a accede în semifinale.

Felicitări și mult succes mai departe!

 

Baschetbalistele U16 au obținut rezultate bune

Echipa feminină de baschet U16 a Clubului Sportul Studențesc a obținut rezultate foarte bune în primul turneu preliminar al Campionatului Național rezervat acestei categorii de vârstă. Formația noastră a disputat câteva meciuri la Sala ”Octavian Dimofte” din București, rezultatele obținute fiind următoarele:

52-68 cu Olimpia București, 61-44 cu CSS 1 Constanța, 63-62 cu CS BB Raptors București, 69-47 cu ACS MC Ball Mangalia și  35-61 cu ACS Champions București.

Grație rezultatelor deja enumerate, formația noastră, a cărei osatură se regăsește și la echipa de senioare, în Liga I, a acumulat 8 puncte și se află pe locul secund în clasament, poziție promovabilă pentru turneul semifinal.  

Rugbyștii au încheiat turul

In Divizia A la rugby, al treilea esalon valoric, a fost programata etapa a V-a, ultima a turului sezonului regulat, in cadrul careia a avut loc o singura partida in care Dinamo II Bucuresti a trecut pe propriul teren de Sportul Studentesc.

Pe stadionul Florea Dumitrache s-au intalnit Dinamo II Bucuresti si Sportul Studentesc, inaintea acestei etape studentii aflandu-se pe prima pozitie a clasamentului cu trei victorii, toate cu punct bonus ofensiv. De aceasta data alb-negrii au trebuit sa se recunoasca invinsi de o echipa a dinamovistilor superioara valoric.

Alin Enache a marcat doua eseuri, cate o reusita izbutind Claudiu Gaadt si Andi Radu, replica studentilor constand in incercarile avandu-I ca autori pe jucatorii Mihai Popovici, Constantin Stefanescu si Mihai Constanda, diferenta de scor, 28-19, aducand si punctul bonus in contul celor de la Dinamo II Bucuresti care astfel au trecut in fruntea clasamentului Diviziei A.

Partida dintre CS Manastur si RC Grivita nu s-a disputat, bucurestenii aflandu-se in imposibilitatea de a face deplasarea astfel ca echipa din Cluj-Napoca si-a trecut in cont o victorie cu 5-0.

Returul sezonului regulat va incepe pe 31 martie 2018, in fruntea Diviziei A aflandu-se Dinamo II Bucuresti si Sportul Studentesc, ambele cu cate 15 puncte acumulate.

Baschetbalistele au debutat în Liga I

Echipa feminină de baschet a Clubului Sportul Studențesc a susținut primul meci în cadrul Ligii I. Formația noastră a jucat la Arena de Baschet din București contra celor de la CS Agronomia București, pierzând cu scorul de 92-38.

Echipa noastră are o vârstă medie de 16 ani, iar prezența în această competiție reprezintă, doar prin simplul fapt, un mare succes al clubului nostru.

 

Dublă victorie pentru poloiști

Echipa masculină de polo pe apă Corona Sportul Studențesc a reușit o dublă victorie în partidele cu Crișul Oradea, din etapa a doua a Superligii Naționale. Studenții s-au impus cu 22-4 respectiv 16-1 în revanșă, în meciurile care au avut loc la Bazinul Olimpic din Brașov.

Formația noastră se află, în acest moment, pe locul secund în clasament, cu un total de 9 puncte, având un golaveraj de +32.

Felicitări!