de Contescu Teodor | oct. 23, 2017 | Stiri
La Galați, în Sala Siderurgistul, s-au desfășurat Campionatele Naționale de badminton pentru tineret U23, organizate de către Federația Română de Badminton.
Sportivii Clubului Sportul Studențesc, pregătiți de către antrenoarea Daniela Timofte, au cucerit 8 medalii, după cum urmează:
simplu feminin
Ioana Grecea – aur, Luiza Milu – argint, Loredana Lungu și Mădălina Ilie -bronz;
dublu feminin
Ioana Grecea – argint cu Maria Duțu (CSS 6 București), Loredana Lungu și Mădălina Ilie – bronz;
dublu mixt
Ioana Grecea – argint cu Matei Droancă (CS Știința Bacău), Mădălina Ilie și Mihai Grosu – bronz.
Bilanțul total al Clubului Sportul Studențesc la Campionatele Naționale de badminton pentru tineret U23, de la Galați, s-a cifrat la 8 medalii, dintre care una de aur, trei de argint și patru de bronz.
Felicitări!
de Contescu Teodor | oct. 18, 2017 | Stiri
Recent, la București, în Sala ”Eminescu Rotaru”, a avut loc Cupa României la badminton, pentru juniori U15.
Clubul Sportul Studențesc a fost reprezentat cu brio la această competiție. La simplu masculin, Mihnea Crăciun a fost învins în finală, în timp ce Teodor Ciorboiu a atins faza semifinalelor. La dublu, cei doi au cucerit medalia de aur, în timp ce în echipa de dublu mixt câștigătoare s-a aflat Mihnea Crăciun.
Elevii antrenoarei Daniela Timofte au contabilizat, la această competiție, un bilanț excelent de patru medalii, dintre care două de aur, una de argint și una de bronz.
Pentru secția de badminton a Clubului Sportul Studențesc urmează o nouă provocare, chiar în această săptămână, Campionatele Naționale de tineret U23 care se vor desfășura în Sala Siderurgistul din Galați.
de Contescu Teodor | oct. 18, 2017 | Baschet, Stiri
Echipele de baschet ale Clubului Sportul Studențesc revin în arena competițională, în acest week-end. Formația de senioare va debuta în Liga I, duminică, 22 octombrie, de la ora 13.00, la Sala Arena de Baschet din București, împotriva celor de la CS Agronomia București. De menționat că echipa noastră este formată doar din junioare de maximum 16 ani.
Totodată, echipa feminină U13 se deplasează la Târgoviște, în acest week-end, unde va susține primul turneu al campionatului național rezervat acestei categorii de vârstă. Adversarele noastre vor fi CSS Târgoviște, CSS Craiova, ACS Raptors București și ACS Dan Dacian București.
Baschetul a fost secție de forță a Clubului Sportul Studențesc, iar din acest sezon echipa de senioare revine în competițiile oficiale, moment care trebuie marcat ca atare.
de Contescu Teodor | oct. 16, 2017 | Stiri
În acest week-end, echipa de hochei pe gheață a Clubului Sportul Studențesc, pregătită de către antrenorul Ioan Martin, s-a deplasat la Brașov unde, la Patinoarul Olimpic, a susținut două partide în Campionatul Național, împotriva celor de la Steaua.
Alb-negrii s-au prezentat bine în acest duel bucureștean disputat sub Tâmpa. În primul meci Steaua s-a impus cu 8-0 după care formația militară a câștigat și revanșa, cu scorul de 18-5.
Studenții or susține, la finele săptămânii, o altă etapă dublă cu Sport Club Miercurea Ciuc, pe terenul acestora.
de Contescu Teodor | oct. 15, 2017 | Stiri
Echipa de rugby a Clubului Sportul Studențesc a obținut cea de-a treia victorie în Divizia A. În meciul disputat pe Stadionul din Complexul Studențesc Tei, formația noastră s-a impus în fața celor de la CSM Sibiu cu scorul de 63-13, raportul eseurilor fiind de 9-2.
Elevii antrenorului Constantin Merca au luat, astfel, punctul bonus ofensiv.
Studenții sunt pe prima poziție în clasament cu 15 puncte, după trei victorii cu bonus ofensiv.
În ultima etapă a turului ei vor juca pe 21 octombrie, de la ora 10.00, în deplasare cu Dinamo II.