de Contescu Teodor | ian. 16, 2018 | Stiri
La puțin timp după ce Clubul Sportul Studențesc și-a serbat Centenarul, în 2016 când am împlinit un veac neîntrerupt de activitate, suntem din nou într-un an special.
După cum bine se știe, 2018 este anul în care toți românii celebrează 100 de ani de la înfăptuirea Marii Uniri, un moment unic în istoria noastră la care, cu mândrie afirmăm, pionierii Sportul Studențesc au fost martori.
Clubul Sportul Studențesc celebrează Centenarul Marii Uniri, toate activitățile sportive și performanțele care vor fi obținute în acest an urmând a fi dedicate evenimentului respectiv.
Clubul Sportul Studențesc, instituție de drept public, finanțată de către Guvernul României prin intermediul Ministerului Educației Naționale, este un club fanion al României, contribuția noastră la istoria sportului românesc fiind substanțială.
La Mulți Ani România!
de Contescu Teodor | ian. 15, 2018 | Stiri
În săptămâna 15-21 ianuarie 2018, echipele Clubului Sportul Studențesc au un program foarte încărcat, pe care îl defalcăm mai jos:
19-21 ianuarie, Bazinul Ghencea București, Cupa României la polo pe apă
20-21 ianuarie, Colegiul Tehnic ”C. Nenițescu” București, turneu semifinal U16, baschet feminin
21 ianuarie, Sala Agronomia București, Sportul Studențesc – CSM Târgoviște, baschet feminin, Liga I
20-21 ianuarie, Patinoarul ”Vakar Lajos” Miercurea Ciuc, Sport Club Miercurea Ciuc – Sportul Studențesc, ora 18.30, respectiv 11.30, Campionatul Național de seniori la hochei pe gheață
Mult succes tuturor!
de Contescu Teodor | ian. 15, 2018 | Stiri
Echipa de hochei pe gheață a Clubului Sportul Studențesc s-a deplasat la Gheorghieni, în județul Harghita, pentru o dublă în Campionatul Național contra localnicilor de la Progym.
Formația noastră, pregătită de către antrenorul Ioan Martin, a cedat în ambele întâlniri, cu scorurile de 20-2, respectiv 25-2.
Sportul Studențesc ocupă locul 6 în elita hocheiului românesc, secția fiind una de tradiția a celui mai titrat club sportiv universitar din România.
de Contescu Teodor | ian. 14, 2018 | Stiri
Echipa de polo Corona Sportul Studențesc a început anul cu un succes. În prima etapă a returului din Superliga Națională, formația pregătită de către antrenorul Aurelian Georgescu s-a impus, pe teren propriu, în fața celor de la CSM Digi Oradea, cu scorul de 8-7 (1-2, 3-1, 2-2, 2-2). Golurile noastre au fost marcate de către Alexandru Albu 3, Andrei Drăghici, Blagoje Ivovic, Domagoj Jajcinovic, Nicolae Oanță și Andrei Crețu.
În cel de-al doilea meci, orădenii și-au luat revanșa câștigând cu scorul de 6-4 (1-2, 1-0, 2-2, 2-0).În acest meci, pentru studenți au punctat Blagoje Ivovic, Vlad Georgescu, Andrei Drăghici și Andrei Crețu.
Corona Sportul Studențesc ocupă locul 3 în Superligă, cu un total de 36 de puncte. Poloiștii noștri se pregătesc acum de Cupa României, care va avea loc între 19 și 21 ianuarie, la Bazinul Ghencea din București. În sferturile de finală, Corona Sportul Studențesc va juca împotriva celor de la AMEFA Arad.
Mult succes!
de Contescu Teodor | ian. 11, 2018 | Stiri
Echipele de polo pe apă și hochei pe gheață ale Clubului Sportul Studențesc deschid anul competițional 2018. Poloiștii vor juca la Bazinul Olimpic din Brașov, pe 12 și 13 ianuarie, orele 12.00 respectiv 11.00, contra celor de la CSM Digi Oradea.
După aceea, săptămâna viitoare, între 19 și 21 ianuarie, Corona Sportul Studențesc va participa la Cupa României. În primul tur, echipa noastră va juca împotriva celor de la AMEFA Arad, obiectivul fiind de a se ajunge cât mai departe în competiție.
La rândul ei, echipa de hochei pe gheață a plecat la Gheorghieni, în județul Harghita, pentru o dublă în compania formației locale Progym, în Campionatul Național de Seniori. Primul meci, în care alb-negri sunt gazde, va avea loc pe 13 ianuarie, ora 18.30. Revanșa, cu echipa noastră pe post de oaspete, se dispută pe 14 ianuarie, de la ora 11.30.
Mult succes tuturor!