de Contescu Teodor | ian. 24, 2018 | Stiri
Echipa de hochei pe gheață a Clubului Sportul Studențesc a disputat o dublă în Campionatul Național de Seniori, pe Patinoarul ”Vakar Lajos” din Miercurea Ciuc, împotriva echipei locale Sport Club.
Harghitenii s-au impus în prima partidă cu 15-0, după care, în meciul revanșă, pe care formal l-a organizat Sportul Studențesc, am înregistrat o nouă înfrângere, cu scorul de 24-0.
Echipa noastră ocupă locul al șaselea și va evolua în seria de clasament pentru locurile 5-6.
de Contescu Teodor | ian. 23, 2018 | Baschet, Stiri
În acest week-end, la sala Colegiului Tehnic ”C. Nenițescu” din București, s-a disputat primul turneu semifinal al Campionatului Național U16 la baschet feminin. Rezultatele echipei noastre au fost următoarele:
LAPI Dej – Sportul Studențesc 73-47
Sportul Studențesc – LPS CSS Baia Mare 37-74
Sportul Studențesc – CS BBB Raptors București 43-35
Formația noastră se află pe locul al treilea în clasamentul grupei, cu un total de 4 puncte.
În Liga I la senioare, fetele noastre au pierdut partida cu CSM Târgoviște, cu scorul de 112-49. Ele vor juca, în turneul semifinal, cu Rapid, pe 28 ianuarie la Sala Agronomia din București.
de Contescu Teodor | ian. 22, 2018 | Stiri
Echipa masculină de polo Corona Sportul Studențesc a cucerit medalia de bronz la Cupa României, competiție disputată între 19 și 22 ianuarie, la Bazinul Ghencea din București.
Formația noastră a trecut, în finala mică, de Dinamo cu scorul de 10-7 (3-0, 4-4, 1-3, 2-0). Golurile noastre au fost înscrise de Vlad Georgescu 3, Andrei Crețu și Josip Jerkovic câte 2, Blagoje Ivkovic, Andrei Drăghici și Nicolae Oanță, fiecare câte un gol.
În primul tur, poloiștii studenți s-au impus cu scorul de 23-3 în fața celor de la AMEFA Arad, după care, în semifinale, au cedat la mare luptă în fața Stelei, cu scorul de 7-5.
De menționat că Steaua este echipa care a și cucerit trofeul pus în joc.
Felicitări pentru această performanță!
de Contescu Teodor | ian. 19, 2018 | Stiri
La Bazinul Ghencea a început astăzi Cupa României la polo pe apă, ediția 2017-2018. În primul sfert de finală, Corona Sportul Studențesc a dispus de AMEFA Arad cu scorul de 23-3. Grație acestui succes categoric, formația noastră s-a calificat în semifinalele competiției.
Studenții vor juca mâine, în penultimul act, cu Steaua, care a dispus cu scorul de 27-1 de Crișul Oradea. Partida va începe la ora 18.30.
Felicitări!
de Contescu Teodor | ian. 17, 2018 | Stiri
Echipa națională de polo pe apă a României a susținut o partidă în grupele preliminare ale Ligii Mondiale, în deplasare, cu Muntenegru. Caschetele tricolore au pierdut cu scorul de 13-2. Unul dintre golurile selecționatei române a purtat semnătura interului Vlad Georgescu (foto), legitimat la Corona Sportul Studențesc.
Proaspătul nostru internațional este un marcator constant, apetența sa pentru gol fiind unul dintre atuurile echipei noastre.
Felicitări!