de Contescu Teodor | mart. 11, 2016 | Baschet, Stiri
În afara meciurilor de polo, deja anunțate pe site-ul oficial al Clubului Sportul Studențesc, în acest week-end avem plăcerea de a vă invita să susțineți și echipele noastre feminine de baschet, implicate în campionatele municipale. Programul este următorul:
Sâmbătă 12 martie
Sala Luica, ora 18.00, CSS 6 Admar – Sportul Studențesc Dan Dacian 2,junioare 3
Sala Olimpia, ora 12.00, Olimpia 2 – Sportul Studențesc Dan Dacian 2, minibaschet
Sala CN Spiru Haret,ora 10.00, CSS 5 – Sportul Studențesc Dan Dacian 1, minibaschet
Duminică 13 martie
Sala I.L. Caragiale, ora 12.30 Sportul Studențesc Dan Dacian – Olimpia 3, babybaschet
de Contescu Teodor | mart. 10, 2016 | Stiri
Echipa de polo pe apă Sportul Studențesc Corona Brașov va susține o serie infernală de patru meciuri în patru zile. Poloiștii noștri vor evolua după următorul program:
– 10 martie ora 17,30 cu Steaua București;
– 11 martie, ora 16.45, cu Steaua București;
– 12 martie ora 18.00, cu AMEFA Arad;
– 13 martie ora 10.00, cu AMEFA Arad.
Partidele cu Steaua vor putea fi urmărite în transmisiuni directe, pe canalul DigiSport 2. Programul băieților noștri este infernal, dacă ținem cont că după al doilea meci cu Steaua, care se dispută la bazinul Olimpic din Brașov, ei vor trebui să efectueze și o deplasare la Arad, pentru celelalte confruntări.
Elevii antrenorilor Aurelian Georgescu și Aurel Ionescu se află pe locul al treilea în clasamentul Superligii, cu un total de 38 de puncte.
Mult succes!
de Contescu Teodor | mart. 7, 2016 | Stiri
În acest week-end, la București au avut loc Campionatele Naționale de dans sportiv. Sportul Studențesc a obținut o medalie de argint, după evoluția cuplului format din Evgheni Mushtukov și Carmen Sărdărescu, la standard, categoria de vârstă 19-35 de ani.
Un alt loc fruntaș a fost obținut de perechea alcătuită din Tiberiu Purdilă și Iustina Tancău, la categoria latino, vârsta 14-15 ani, unde aceștia au ocupat locul al patrulea.
Medalia de argint cucerită de Evgheni Mushtukov și Carmen Sărdărescu este prima pentru Sportul Studențesc, la un campionat național, în anul centenarului pentru Clubul Sportul Studențesc. 
de Contescu Teodor | mart. 6, 2016 | Stiri
Secția de badminton a adus primele trofee Cupa României, în vitrina Clubului Sportul Studențesc, în 2016, anul centenarului.
Întrecerile rezervate Cupei României la badminton au avut loc la Sala Polivalentă ”Siderurgistul” din Galați, timp de trei zile. Iată palmaresul obținut de alb-negri:
simplu feminin – Florentina Constantinescu locul 1 și Mădălina Ilie locul 3;
simplu masculin – Collins Filimon locul 2 și Mihai Grosu locul 3;
dublu feminin – Florentina Constantinescu locul 1 și Irina Popescu/Carmen Blănaru locul 2;
dublu masculin – Mihai Grosu locul 2;
dublu mixt – Florentina Constantinescu locul 1 și Irina Popescu/Mihai Grosu locul 3.
Palmaresul total al sportivilor noștri la Galați a fost de 9 medalii, împărțite în mod egal pe cele trei culori.
Daniela Timofte, antrenoarea secției, crede că ”acest palmares putea fi chiar mai bun, dacă nu ar fi absentat din cauza unei accidentări cea mai bună jucătoare a noastră, Ioana Grecea. De asemenea, la simplu masculin am fi putut câștiga”.
Sportul Studențesc reprezintă una dintre cele mai puternice secții de badminton din țară, având o activitate de performanță neîntreruptă din 1990 încoace, când clubul nostru s-a numărat printre fondatorii Federației Române de Badminton.
Următoarea competiție pe agenda sportivilor noștri o reprezintă Campionatele Internaționale de badminton ale României, care vor avea loc la Timișoara, între 17 și 20 martie. Apoi, în perioada 1-3 aprilie, Clubul nostru va organiza tradiționala competiție Cupa ”Sportul Studențesc”, inclusă anul acesta în serbările centenarului.
Felicitări!
de Contescu Teodor | mart. 6, 2016 | Stiri
Echipa de hochei pe gheață Sportul Studențesc a susținut, în acest week-end, ultimele două jocuri ale sezonului regulat din campionatul național. Studenții, pregătiți de antrenorul Ioan Martin, au pierdut la Brașov, în fața localnicilor de la Corona, cu scorurile de 11-1, respectiv 10-3.
Sportul Studențesc a încheiat fără niciun punct în clasament, pe ultima poziție.
Băieții noștri vor juca pentru locurile 5-6, după sistemul cel mai bun din 3 jocuri, cu Progym Gheorghieni sau cu Steaua, în funcție de ultimele meciuri programate în campionat. 
de Contescu Teodor | mart. 4, 2016 | Stiri
Sfârșitul de săptămână este încărcat pentru sportivii legitimați la Sportul Studențesc. Avem baschet, badminton, dans sportiv și hochei pe gheață în program.
Patru perechi de dansatori ai secției noastre participă la Campionatele Naționale care au loc în perioada 4-6martie, la Sala Polivalentă din Capitală. Alți 16 sportivi s-au deplasat la Galați, unde evoluează în Cupa României la badminton, în aceeași perioadă.
La baschet avem cinci partide de fete, după cum urmează:
Sâmbătă, 5 martie
Ora 9.30, la sala Liceului Nicolae Tonitza, CSS 6 Admar – Sportul Studențesc Dan Dacian, minibaschet
Ora 10.00, la sala Olimpia ”Octavian Dimofte”, Olimpia – Sportul Studențesc Dan Dacian, junioare 3
Duminică, 6 martie
Ora 11.00, Sala Colegiului Spiru Haret, BC Slam – Sportul Studențesc Dan Dacian, minibaschet
Ora 11.30, Școala 103, Sportul Studențesc Dan Dacian – Sport 4All, junioare 2
Ora 15.00, Școala 30, Sportul Studențesc Dan Dacian – Olimpia, babybaschet
Echipa de hochei pe gheață va juca la Brașov, în calitate de gazdă, împotriva localnicilor de la Corona, sâmbătă de la 17.30, respectiv duminică,de la 11.30.
Pentru că toate acestea trebuiau să poarte un nume, li s-a spus simplu, Sportul Studențesc!