de Contescu Teodor | mai 23, 2018 | Stiri
Recent, la Sala ”Eminescu Rotaru” din București, a avut loc Campionatul Național pe echipe la badminton U15. Echipa Clubului Sportul Studențesc s-a clasat pe poziția a doua, cucerind medaliile de argint.
În paralel, la probe individuale, s-a desfășurat și Cupa României la aceeași categorie de vârstă, U15. Sportivii legitimați la Sportul Studențesc au urcat de patru ori pe cea de-a doua treaptă a podiumului de premiere.
Felicitări și mult succes mai departe!
de Contescu Teodor | mai 23, 2018 | Stiri
Echipa de polo Corona Sportul Studențesc a cucerit medaliile de bronz ale Superligii Naționale, ediția 2017-2018. Astăzi de dimineață, în meciul 4 al finalei mici, în deplasare cu Dinamo București, formația noastră s-a impus cu scorul de 11-6.
Astfel, băieții pregătiți de către antrenorul Aurelian Georgescu au câștigat seria cu scorul de 3-1 la meciuri, adjudecându-și medaliile de bronz.
Poloiștii au fost susținuți, din tribune, de conducerea Clubului Sportul Studențesc precum și de alți antrenori și sportivi, colegi ai lor de la secții diferite.
Felicitări pentru acest podium!
de Contescu Teodor | mai 23, 2018 | Stiri
Echipa de polo pe apă Corona Sportul Studențesc a fost învinsă cu scorul de 8-6 în meciul al treilea al finalei mici din Superliga Națională, în deplasare, împotriva celor de la Dinamo București.
Formația noastră are avantaj în această serie care se dispută după sistemul cel mai bun din 5 partide. Meciul patru are loc astăzi, la Bazinul Dinamo, cu începere de la ora 11.00.
Mult succes!
de Contescu Teodor | mai 21, 2018 | Stiri
În această săptămână, Clubul Sportul Studențesc are pe agendă două evenimente extrem de importante.
Marți, 22 mai, cu începere de la ora 11.00, la Bazinul Dinamo din București, echipa de polo Corona Sportul Studențesc susține un meci ce poate fi decisiv pentru cucerirea medaliilor de bronz în Superliga Națională. Poloiștii noștri conduc cu 2-0 în finala mică, împotriva celor de la Dinamo, având nevoie de un succes pentru adjudecarea poziției de podium.
De asemenea, la finele săptămânii, pe Stadionul Național de Rugby ”Arcul de Triumf” din București, echipa de rugby Sportul Studențesc susține un meci decisiv pentru medaliile de aur în Divizia A, contra altei echipe de tradiție, RC Grivița. Alb-negri, în cazul în care vor câștiga, vor obține, implicit, promovarea în Divizia Națională de Seniori.
Motivele expuse mai sus reprezintă un prilej pentru conducerea Clubului Sportul Studențesc de a-i invita, la meciuri, pe toți antrenorii, sportivii, colaboratorii și simpatizanții culorilor alb-negre. ”Este foarte important să conștientizăm că succesele Clubului Sportul Studențesc sunt succesele noastre, ale tuturor, nu ale unei singure secții. Mi-aș dori să îi văd uniți, aplaudând performanțele colegilor, pe toți cei implicați, indiferent de formă, în viața Clubului Sportul Studențesc. Lansez invitația pentru toată lumea de a fi alături de poloiști și de rugbyști, în această săptămână specială pentru noi”, a declarat directorul Sportul Studențesc, Gabriela Mitroi-Banu.
de Contescu Teodor | mai 19, 2018 | Stiri
Echipa de polo pe apă Corona Sportul Studențesc a obținut două victorii în primele meciuri ale finalei mici din cadrul Superligii Naționale.
La Bazinul Olimpic din Brașov, caschetele studențești s-au impus în fața celor de la Dinamo, cu 12-5, respectiv 9-7. Astfel, Corona Sportul Studențesc a preluat conducerea în seria pentru medaliile de bronz, cu scorul de 2-0.
Formația noastră va juca la București, la Bazinul Dinamo, la mijlocul săptămânii viitoare, meciul 3 și, dacă va mai fi cazul, o a patra partidă. Seria se dispută după sistemul cel mai bun din cinci jocuri.
Partida a treia va avea loc marți, 22 mai, cu începere de la ora 11.00.
Felicitări pentru poloiștii antrenați de către Aurelian Georgescu.
de Contescu Teodor | mai 19, 2018 | Stiri
Echipa de rugby a Clubului Sportul Studențesc s-a calificat în finala Diviziei A, după victoria cu scorul de 43-20, din semifinale, contra celor de la CSM Sibiu.
În cealaltă semifinală, formația Grivița București a învins pe CS Mănăștur cu 29-7. Cele două meciuri au avut loc în cuplaj, pe Stadionul ”Florea Dumitrache” din București.
Finala Diviziei A, între Sportul Studențesc și Grivița, va avea loc săptămâna viitoare, pe Stadionul ”Arcul de Triumf”.