Am pierdut o calificare, dar am câștigat o familie

Echipa de Junioare U13 Sportul Studențesc Dan Dacian a ratat calificarea la turneul final al campionatului național rezervat acestei categorii de vârstă. Competiția organizată chiar la București le-a adus fetelor pregătite de Valentin Bălă și Gabriela Mitroi-Banu o singură victorie, 53-16 cu CSS Sibiu. Lângă acest succes au mai fost două înfrângeri, 44-57 cu CSS Craiova și 39-49 cu CSS KSE Tg. Secuiesc. În cazul în care am mai fi realizat o victorie, fetele noastre mergeau la turneul final.

Amărăciunea ratării de pe arenele cu panouri a fost anulată însă de o atmosferă superbă creată la sală de componentele celorlalte grupe baschetbalistice de la Sportul Studențesc Dan Dacian. Încurajările, mesajele afișate, atmosfera unei mari familii au ridicat valoarea clubului nostru, care, în acest mod, și-a relevat încă odată valențele educative puternice, care depășesc, de un secol, obiectivele strict axate pe performanța sportivă.

Alte echipe de baschet au avut meciuri în acest week-end. În campionatul municipal, grupa de minibaschet a câștigat meciul cu Royal Fun, scor 39-11, dar l-a pierdut pe cel cu CSS 6 Admar, cu 30-14.

Bilanț împărțit a fost și pentru echipa de fete U16, la turneul desfășurat la Alba Iulia. Sportul Studențesc Dan Dacian a câștigat cu 76-36 în fața celor de la CSS Unirea Iași, dar a pierdut cu LPS Alba Iulia, scorul fiind 82-52.

Reiterăm însă ideea spiritului de întrajutorare și de mare familie, urmărit în continuare de toate secțiile de performanță, sportivă și socială, care își desfășoară activitatea sub egida clubului secular Sportul Studențesc. bcdd  

Dublă victorie pentru poloiști

Sportul Studențesc Corona Brașov a obținut două succese categorice în minietapa programată în acest week-end, în Superliga Națională de polo pe apă. Studenții au primit replica lanternei roșii Poli Cluj, în bazinul olimpic din Brașov.

În prima partidă, formația noastră s-a impus cu scorul de 30-6 (6-1 ,8-3, 9-0, 7-2) golurile fiind înscrise de Vlad Georgescu 8, Dragoș Pandelea 6, Alex Georgescu, Zdravko Delas, Codrin Cotrău, Cătălin Stan, Nicolae Oanță, Martin Kolarik, Radu Buică, toți câte două, Adrian Stan și Robert Gergelyfi, ambii câte unul.

În a doua partidă, rezultatul a fost la fel de clar în favoarea noastră, 29-9 (6-1, 9-1, 5-3, 9-4).În acest joc au punctat Vlad Georgescu 12, Codrin Cotrău 4, Zdravko Delas, Dragoș Pandelea, Robert Gergelyfi toți câte 3, Adrian Stan, Cătălin Stan, Nicolae Oanță și Martin Kolarik, toți câte unul.

În clasament, cu două etape înainte de încheierea sezonului regulat, formația noastră se află pe locul al treilea în clasament, cu 50 de puncte, la egalitate cu Dinamo.  Matematic, studenții sunt calificați în semifinalele Superligii, obiectivul pentru acest sezon fiind cucerirea unei medalii.

În clasamentul tunarilor, Vlad Georgescu (foto) și-a redemonstrat veleitățile de marcator, conducând mai departe în top, cu 87 de goluri realizate. vladgeo

Unde vedem Sportul Studențesc în acest week-end

Activitatea secțiilor de performanță de la Clubul Sportul Studențesc este una foarte bogată și variată în acest week-end.

La sporturile de echipă susținem polo-ul și baschetul, la cele tehnico-aplicative avem modelism, iar la ramura sporturilor nautice vom avea emoții pentru yachting.

Echipele de junioare la baschet vor susține turnee în campionatele naționale în care sunt implicate. Junioarele U16 se deplasează la Alba Iulia, în timp ce fetele U13 organizează un turneu pe teren propriu, la București, la sala de sport a Școlii Generale nr. 103. Ambele echipe participă în competiții sub titulatura de Sportul Studențesc Dan Dacian.

Poloiștii vor susține o dublă contra celor de la Poli Cluj, partidele urmând să se dispute la Bazinul Olimpic din Brașov, sâmbătă de la ora 19.00, respectiv duminică, de la ora 10.00.

Secția de modelism a Clubului Sportul Studențesc va participa la Cupa României de aeromodele radiocomandate FSJ, care va avea loc la Sânpetru, în județul Brașov, în perioada 15-17 aprilie.

Secția de yachting a Clubului Sportul Studențesc va participa la Cupa de Primăvară, care se desfășoară la Năvodari, în județul Constanța, pe Lacul Siutghiol. 

Mult succes tuturor!

Pentru că toate acestea trebuiau să poarte un nume, li s-a spus simplu: Sportul Studențesc!Evenimente Sportive  

Sportul Studențesc Dan Dacian campioană municipală la U16

Lotul feminin sub 16 ani al echipei Sportul Studenţesc Dan Dacian a cucerit, duminică, pe teren propriu, medalia de aur în cadrul Campionatului Municipal de junioare doi (U16), competiţie rezervată sportivelor născute în anii 2000-2001 şi mai mici.

Fetele pregătite de Valentin Bâlă şi de Gabriela Mitroi-Banu au depăşit, în ultimul meci, pe formaţia Phoenix Târgovişte cu scorul de 65-29. Jucătoarele care au adus prima medalie de aur în acest sezon pentru clubul nostru au fost Andreea Ţurcanu, Alessandra Bumbac, Ana Bumbac, Maria Din, Maria Marinescu, Antonia Cioacă, Andreea Creangă, Rebecca Mitrică, Bianca Constantinescu, Ana Stănescu, Vanessa Neagu şi Maria Militaru. Denisa Ţurcan, accidentată, nu a putut fi folosită iar Raluca Stoican şi Adriana Ivan au contribuit şi ele, de-a lungul Campionatului Municipal de junioare doi, la acest titlu superb. Maria Militaru, Rebecca Mitrică, Allesandra Bumbac, Ana Bumbac şi Andreea Creangă au fost cele care au făcut parte din echipa de bază a gazdelor în meciul dintre Sportul Studenţesc Dan Dacian şi Phoenix Târgovişte. Antonia Cioacă, Ana Stănescu şi Maria Din au avut o prestaţie foarte bună iar Andreea Ţurcanu, Bianca Constantinescu, Vanessa Neagu şi Maria Marinescu şi-au ajutat de fiecare dată colegele într-o partidă în care amfitrioanele au condus din primul minut.

Podiumul Campionatului Municipal feminin de junioare doi a fost completat de formaţiile Phoenix Târgovişte şi ACS Champions Bucureşti, grupări pe care echipa Sportul Studenţesc Dan Dacian le-a învins de două ori din trei dispute posibile. Rezultatele directe au făcut diferenţa în clasament iar fetele pregătite de Valentin Bâlă şi de Gabriela Mitroi-Banu aşteaptă să-şi primească medaliile de aur la o festivitate ce urmează să fie organizată de Asociaţia Municipală de Baschet Bucureşti.

Felicitări tuturor jucătoarelor, părinţilor şi susţinătorilor!

text și foto: baschetdandacian.rodandac

15 medalii la Campionatul Național interstiluri de karate

Sportivii legitimați la secția de karate a Clubului Sportul Studențesc au participat, în acest week-end, la Campionatul Național interstiluri, care a avut loc la Rm. Vâlcea. Recolta karateka alb-negri este una bogată, ei întorcându-se acasă cu un palmares compus din 15 medalii, din care 3 de aur, 6 de argint și 6 de bronz.

 

Medalii de aur au obținut:

Agapie Denisa kumite U21 fem. -55KG și kumite sen. fem. -55 KG, dar și la Kata echipe sen. fem. (Florea Diana, Enea Diana, Vlaic Iuliana).

Medalii de argint s-au obținut prin:

Aluchenesei Cosmin kumite jun. masc. -68KG, Minea Robert kumite U21 masc. -75 KG, Vlaic Iuliana kumite sen. fem. -50 KG, Dascalu Andra kumite sen. -68 KG, Belet Ana-Maria kumite sen. fem. +.68 KG, Budui Ciprian kumite sen. masc -84. KG.
 
Medaliile de bronz au fost cucerite de către:
 
Stanila Mihai kumite cad. masc. -57 KG, Constantin Alin kumite cad. masc. -63 KG, Ghinea Andrei kumite jun. masc. -55Kg, Soare Antonio kumite jun. masc. -61 KG, Cornea Cristian kumite sen. masc -75KG, Cornea Cristian kumite masc. U21 -67KG.
 
În total, la competiția de la Rm. Vâlcea au fost prezenți 380 de sportivi de la 49 de cluburi afiliate forului național de specialitate.
 
Delegația Sportul Studențesc a fost condusă de către antrenorul coordonator al secției de karate, Adrian Ghinea. 12962516_1142964179081743_1417482908_o