de Contescu Teodor | iun. 16, 2016 | Stiri
În acest week-end, la Sânpetru, în județul Brașov, s-au desfășurat două competiții la care au participat sportivi legitimați la secția de modelism a Clubului Sportul Studențesc. Ambele confruntări au fost pentru aeromodele radiocomandate.
În Cupa Romaniei la clasa F3K, unde clubul a obtinut la individual-seniori locul 3 prin sportivul Dumitru Florin, la etapa întâi. Cupa României mai programează încă două etape
Performanțe deosebite au fost obținute la Campionatul National clasa „Optimist”-E+T (electric+termic):
Loc 1 – Florin Dumitru, Optimist-E, seniori;
Loc 1 – Echipe Seniori, Optimist-E (Dumitru, Tiganas, Croitoru);
Loc 1 – Echipe Seniori, Optimist-T (Sava, Dumitru, Zaharia);
Loc 2 – Sava Ionut, Optimist-T seniori;
Loc 2 – Tiganas Stefan, Optimist-E Seniori;
Loc 3 – Croitoru Bogdan, Optimist-E, seniori;
Loc 3 – Dumitru Florin, Optimist-T, seniori;
Loc 4 – Zaharia Sebastian Radu, Optimist-T, seniori;
Loc 5 – Echipe Optimist-E, echipa nr.2 (Craioveanu Georges)
În total, Sportul Studențesc a adăugat la palmares 7 medalii, din care trei de aur, două de argint și două de bronz. 
de Contescu Teodor | iun. 14, 2016 | Stiri
Federația Română de Atletism anunță cu durere decesul antrenorului emerit Alexandru Bizim.
Născut în data de 15 iulie 1934, la Bârlad, Alexandru Bizim a fost licențiat al Institutului de Cultură Fizică București, promoția 1957. A practicat atletismul la nivel de performanță, fiind legitimat la Știința (1954-1955), Știința București (1956-1957), CSU București (1958), Știința București (1959-1965), fiind antrenat, printre alții, de profesorul Titus Tatu.
Proba sa de bază a fost aruncarea suliței, cu un record personal de 81,21 m (1965), fiind primul aruncător roman care a reușit să treacă peste bariera de 80 m. A avut 19 selecții în echipa națională, dintre care una la Jocurile Olimpice de la Roma. A fost medaliat cu bronz la Jocurile Mondiale Universitare (1959), cu trei clasări între primii 10 performeri mondiali ai sezonului (1959, 1962, 1963), multiplu campion și recordman național.A devenit Maestru al Sportului în anul 1957.
Alexandru Bizim a fost antrenor al lotului național (1968-1978), pregătindu-l pe Gheorghe Megelea, primul reprezentant al atletismului românesc masculin medaliat la Jocurile Olimpice, bronz, la Montreal, în 1976. A mai îndrumat-o pe Eva Zorgo. Pentru rezultatele deosebite obținute a devenit antrenor emerit în anul 1992. A fost șef al Catedrei de Educație Fizică din cadrul Universității București, din anul 1985 și până la pensionare, remarcându-se ca un excelent organizator al competițiilor dedicate studenților, fiind, de altfel, foarte îndrăgit și respectat de către aceștia.
Alexandru Bizim a fost distins de două ori cu Ordinul Meritul Sportiv clasa a III-a (1968, 2004).
Alexandru Bizim a fost unul dintre atleții emblematici ai Științei București, lăsând o puternică amprentă în cazul Clubului Sportul Studențesc. Printre altele, el este cel care a pus umărul la înființarea secției de dans sportiv.
Regretăm profund această pierdere uriașă și transmitem, pe această cale, condoleanțe familiei greu încercate.
de Contescu Teodor | iun. 13, 2016 | Baschet, Stiri
Lotul feminin de minibaschet al echipei Sportul Studenţesc Dan Dacian a cucerit, duminică, medalia de bronz în cadrul Campionatului Municipal. Fetele pregătite de Gabriela Mitroi-Banu şi de Predrag Vasic au câştigat, scor 20-18, în deplasare, finala mică a acestei competiţii, trecând la mare luptă de formaţia CSŞ 5 Bucureşti.
Fetele care au contribuit la această frumoasă performanţă au fost Irene Dinu, Anne-Marie Balaszi, Gabriela Goran, Ioana Ştefănescu, Anisia Puşcaşu, Ana Stratulat, Antonia Ştefănescu, Tania Vîju, Irina Gravriloaia, Anda Şerban, Theodora Andreescu, Aurora Mihăilă şi Vanessa Preda. Finala mică a Campionatului Municipal de minibaschet feminin, dintre CSŞ 5 şi Sportul Studenţesc Dan Dacian a fost una din infarct. Cele două echipe au condus, pe rând, însă nu s-au putut distanţa decisiv. În ultimele 35 de secunde, gazdele au avut posesia şi posibilitatea de a închide meciul. Fetele noastre s-au apărat excelent iar cu 11 secunde înainte de sirenă Anisia Puşcaşu a realizat o intercepţie, a pasat către Antonia Ştefănescu, aceasta a trimis o pasă spre Irina Gravriloaia iar ultima a pasat excelent către Ioana Ştefănescu, sportivă care a închis jocul.
Pentru Liga Naţională de la Mangalia, echipa Sportul Studenţesc Dan Dacian are înscrise două echipe în competiţie. Întrecerea se va desfăşura în prima săptămână a lunii iulie şi va reuni la start 50 de grupări din întreaga ţară, formaţia pregătită de Gabriela Mitroi-Banu şi de Predrag Vasic ţintind un loc în top.
sursa: baschetdandacian.ro
de Contescu Teodor | iun. 11, 2016 | Stiri
În această săptămână, la București au avut loc Campionatele Naționale individuale de vară, la tenis de câmp, rezervate copiilor cu vârsta de sub 12 ani.
Secția de specialitate a Clubului Sportul Studențesc a avut la start patru sportivi.
Pe tabloul de simplu feminin, Anastasia Safta a fost eliminată în primul tur de către Daria Tudor, cu scorul de 0-6, 6-3, 6-1, în timp ce coechipiera ei, Bianca Petre, a cedat în fața Mariei Gae cu scorul de 6-0, 6-0.
La simplu masculin, Alexandru Givan a cedat în turul inaugural contra lui George Cosma, în trei seturi, 5-7, 7-6 (3), 6-1.
La dublu masculin, Alexandru Givan a jucat în tandem cu Albert Chibulcutean, legitimat la Spartacus Brăila. În primul tur, băieții noștri au obținut victoria în fața cuplului David Radu-Florentin Scarlat, cu scorul de 6-4, 6-7 (5), 11-9, după care accesul spre fazele superioare le-a fost barat de principalii favoriți, Dario Ciobotaru și Alin Fătu, rezultatul întâlnirii fiind 6-1, 6-2.
La simplu feminin, Maria Marinescu a jucat în pereche cu Anamaria Rusu (CS Sud Arena), ele fiind învinse în turul I de Maria Damian și Maria Secară, cu 6-3, 6-2.
Cel mai bun rezultat a venit pe racheta Anastasiei Safta, care a jucat alături de Ana Constantin, de la Campion Argeș. Cele două au obținut o victorie, în turul inaugural, împotriva cuplului Riana Cobuz/Alexandra Fârțescu, cu scorul de 6-2, 6-1. Apoi, în optimile de finală, Anastasia și coechipiera ei au învins în disputa cu Sofia Ciobică și Cezara Pencea, rezultatul final fiind 2-6, 6-3,10-6.
În sferturile de finală, fetele noastre au fost întrecute de Alexandra Petric și Vanessa Popa-Teiușanu, cotate ca favorite secunde pe tablou, cu scorul de 6-3, 6-2. Dacă ar fi ajuns în semifinale, Anastasia Safta avea asigurată cel puțin medalia de bronz.
de Contescu Teodor | iun. 10, 2016 | Baschet, Stiri
Secțiile Clubului Sportul Studențesc, cu activitate în acest week-end, sunt cele de modelism și de baschet.
La Sânpetru, în județul Brașov, este programată competiție de aeromodele, zbor radiocomandat. Etapa 1, Cupa Romaniei, clasa F3K (DLG-Disk Launch Glider) la Seniori îi avem pe Florin Dumitru, Istrate Alin.
La Campionatul National de motoplanoare „Optimist” – electric si termic, tot la Seniori vor concura Sava Ionut, Anghel Victoras, Radu Zaharia, FLorin Dumitru, Stefan Tiganas, Croitoru Bogdan.
Echipele de baschet Sportul Studențesc Dan Dacian sunt și ele implicate în competițiile municipale.
Mult succes tuturor!