O lacrimă pentru Gheorghe Mitroi!

S-a stins la venerabila, dar totuși frageda, vârstă de 83 de ani, jurnalistul sportiv Gheorghe Mitroi. Parte a generației de aur a scriiturii sportive românești, Gheorghe Mitroi a fost, toată viața pasionat de Clubul Sportul Studențesc.

Contemporan cu unele din marile succese ale echipelor și sportivilor alb-negri, Gheorghe Mitroi s-a identificat, profesional, cu educația și cultura emanată  de Clubul Sportul Studențesc.

Jurnalist cu ștate vechi de serviciu, Gheorghe Mitroi a știut întotdeauna să picure elixirul spontaneității și al savorii în articolele sale. Memorabilă rămâne cartea-document ”Cronicile microbistului”, pe care o încheie apoteotic, prin încălcarea principiului jurnalistic al obiectivității. Gheorghe Mitroi își declară vădit, în respectiva lucrare, dragostea față de Sportul Studențesc, într-un pasaj pe care, in memoriam, ne permitem să îl cităm:

”Nu mai pot să rezist la atacurile celor care nu țin cu Sportul Studențesc. Ți-am spus noi că n-ai pentru cine te bate – îmi spun ei și eu nu am ce să le răspund”, scria Gheorghe Mitroi, în iulie 1970.

Suntem cu toții întristați de această pierdere ireparabilă. Gheorghe Mitroi este însă o valoare perenă a Clubului Sportul Studențesc, iar peste mormântul său s-au revărsat și se vor revărsa mai departe, lacrimi în alb și negru.

Dumnezeu să îl aibă în pază!14915055_1107629406000072_1063767141_n

Eșecuri ale hocheiștilor sub Tâmpa

Echipa de hochei pe gheață Sportul Studențesc a suferit două înfrângeri în fața puternicei Corona Brașov, la Brașov, la patinoarul Olimpic.

Neavând unde să se antreneze și unde să joace meciurile de pe teren propriu, studenții au fost obligați să organizeze jocurile în deplasare, fiind învinși în ambele cazuri, cu 15-1, respectiv 20-0.

Dincolo de rezultate, mai important este însă faptul că echipa de hochei pe gheață ține steagul sus și se prezintă la meciurile din campionat și Cupa României, în condițiile pe care le-am amintit.  

Dublă victorie pentru poloiști

Echipa de polo pe apă Corona Sportul Studențesc a obținut două succese reconfortante în Superliga Națională, ambele la Bazinul Olimpic din Brașov, în compania celor de la CS Rapid București. Studenții s-au impus în primul meci cu 20-9, iar în cel de-al doilea cu 20-4.

Formația noastră are maximum de puncte după două etape, 12, fiind în grupul celor trei echipe fruntașe, alături de Steaua Stirom și CSM Digi Oradea.

Felicitări!

Trei victorii din patru posibile sub panouri

14859414_1321229264578540_1878329016_o 

Bilanţul secţiei de baschet a fost unul pozitiv în acest sfârşit de săptămână, componentele echipei Sportul Studenţesc reuşind să se impună, la scor, în trei din cele patru meciuri pe care le-au susţinut în Campionatul Municipal. Doar piticele de la categoria sub zece ani nu au putut să se impună pe propriul teren, în faţa unui adversar mult mai experimentat.

În cea de-a doua etapă a Campionatului Municipal de babybaschet, sportive născute în anii 2007-2008, echipa Sportul Studenţesc a cedat, pe teren propriu, scor 5-20, întâlnirea cu formaţia Dan Dacian. Gazdele nu au putut să facă faţă unor adversare mult mai experimentate şi cu o talie net superioară sub panou. În aceste condiţii, amfitrioanele au încercat, pe cât au putut, să reducă proporţiile scorului într-o dispută oarecum inegală încă din startul acesteia.

La categoria sportivelor născute în anii 2005-2006, fetele noastre nu au avut probleme în faţa formaţiei Raptors. Chiar dacă au evoluat în deplasare, componentele echipei Sportul Studenţesc au controlat meciul şi s-au impus cu scorul de 34-15, la capătul unui joc în care au impus ritmul. La prima partida oficială în Campionatul Municipal, fetele pregătite de Gabriela Mitroi-Banu au arătat un foarte bun joc colectiv şi au controlat, astfel, întâlnirea.

Lotul feminin de junioare trei şi-a trecut în cont cel de-al doilea succes consecutiv în întrecerea sportivelor născute în anii 2003-2004, pe Bucureşti. Fetele pregătite de Valentin Bâlă au depăşit, în deplasare, scor 48-17, pe formaţia Royal Fun. În această întâlnire au debutat la categoria sub 14 ani Irene Dinu şi Alexia Posoiu, ambele născute în anul 2005. După două etape disputate în cadrul Campionatului Muncipal, echipa Sportul Studenţesc ocupă primul loc cu maximum de puncte, patru.

În Campionatul Municipal de junioare doi, echipa Sportul Studenţesc a câştigat, în deplasare, scor 108-16, în faţa formaţiei CSŞ 2 ICED Bucureşti, într-o dispută în care fiecare sportivă care a fost trecută pe foaia de arbitraj a finalizat cel puţin două acţiuni ofensive. Fetele pregătite de Predrag Vasic au condus pe toata durata întâlnirii şi nu au avut probleme în acest joc, unul în care nu s-a pus decât problema ecartului final, valorile nefiind egale.

Se dă ora înapoi

În atenția tuturor sportivilor și antrenorilor Clubului Sportul Studențesc, implicați în competiții oficiale: la noapte se trece la ora de iarnă, așa că ora 4.00 devine ora 3.00.

Vă rugăm să țineți cont de acest aspect pentru a evita decalajele orare care pot apărea. ceas2