Două eșecuri pentru hocheiști

Echipa de hochei pe gheață Sportul Studențesc a pierdut cele două partide desfășurate în week-end, în Campionatul Național de Seniori. Studenții au fost învinși cu 11-0 și 14-1 de către  echipa ciucană, în meciuri care figurează în clasament ca fiind organizate de către noi.

Așteptăm cu nerăbdare deschiderea oficială a vreunui patinoar în București, lucru care, cu siguranță, ar facilita pregătirea echipei noastre și ar ajuta la performanța sportivă a hocheiștilor alb-negri.  

Victorie superbă în faţa vicecampioanei naţionale!

 

După un meci de infarct, în care am consemnat de 13 ori egalitatea şi alte 11 schimbări de lider pe tabelă, componentele echipei Sportul Studenţesc au întors în ultimele zece minute un deficit de 11 puncte şi s-au impus, sâmbătă, pe teren propriu, cu 79-73 în faţa vicecampioanei naţionale Admar Costineşti-Bucureşti. Partida a contat pentru etapa a şaptea a Campionatului Naţional feminin Under 14, grupa a doua de calificare. În urma acestui succes, fetele pregătite de Valentin Bâlă şi-au asigurat, matematic, accesul în faza semifinală a competiţiei.

Disputa a debutat sub semnul echilibrului, tabela indicând 18-18 după prima perioadă. Echipa Sportul Studenţesc a avut un avans de o posesie, scor 26-24, în minutul 15, pentru ca să intre la cabine cu un plus trei la pauza mare: 35-32. După reluare, adversarele au întors rezultatul şi au avut 46-41 în minutul 25 şi s-au distanţat la 56-45 cu 11 minute înainte de final. Gazdele au revenit spectaculos cu un parţial de 11-0 în mai puţin de trei minute şi au condus apoi cu 60-58 în minutul 33. Încurajate frenetic de suporteri, fetele pregătite de Valentin Bâlă nu au mai cedat şi au reuşit să câştige cu scorul de 79-73, bifând primul eşec stagional pentru Admar Costineşti-Bucureşti, vicecampioana naţională la această categorie de vârstă.

Maria Cuţaru a avut cea mai bună evoluţie a sa şi a terminat partida cu 13 recuperări, o pasă decisivă şi trei intercepţii. Daria Spătaru a încheiat în double double, 28 de puncte şi 13 recuperări, Ingrid Paraschiv şi Anisia Puşcaşu şi-au împărţit, în mod egal, 26 de puncte, Bianca Filip a plusat cu alte opt puncte, Ioana Ştefănescu a adus şapte puncte iar Andreea Ţurcanu încă patru. Gabriela Goran a încheiat cu trei puncte, Ioana Minea a finalizat un coş din acţiune iar Alexandra Vlad a transformat una din cele două aruncări libere de care a beneficiat.

În urma acestui rezultat, coroborat şi cu victoria formaţiei MC Ball Mangalia în faţa liderului CSŞ 6 Champions, echipa Sportul Studenţesc se află pe locul doi în grupa a doua de calificare reuşind să lase în spate atât pe Admar Costineşti Bucureşti cât şi pe CSŞ 1 Constanţa şi pe MC Ball Mangalia. Fetele pregătite de Valentin Bâlă vor întâlni, tot pe teren propriu, pe data de 3 decembrie, pe MC Ball Mangalia.

Credit foto: bogdanpara.comsppp

 

Sportul Studențesc a primit din partea Președinției Ordinul ”Meritul Sportiv clasa I”

Clubul Sportul Studențesc a fost primit în vizită oficială, la Palatul Cotroceni, de către Președintele României, Klaus Iohannis. Cu această ocazie, instituția prezidențială a oferit clubului nostru distincția Ordinul ”Meritul Sportiv clasa I”, cu ocazia împlinirii a 100 de ani de activitate neîntreruptă.

Delegația Sportul Studențesc care a participat la această ceremonie a fost condusă de directorul Gabriela Mitroi-Banu și a fost compusă din 30 de antrenori și sportivi legitimați la Clubul Sportul Studențesc.

Suntem mândri și onorați de acest eveniment care, în egală măsură, ne obligă să respectăm ștacheta de performanță academică și sportivă. klaus

Doar două victorii pentru baschetbaliste

 

Componentele echipei Sportul Studenţesc au disputat şase meciuri sâmbătă şi duminică, la toate categoriile de vârstă, atât în Campionatul Naţional de baschet cât şi în cel municipal. Doar sportivele de la Under 16 şi cele de la categoria sub 12 ani au reuşit să se impună în partidele pe care le-au avut de jucat.

Lotul feminin de babybaschet, jucătoare născute în anii 2007-2008, a cedat, duminică, scor 5-59, în partida pe care a susţinut-o în deplasare, în faţa formaţiei Olimpia. Diferenţa dintre cele două grupări a fost destul de mare, gazdele având deja un turneu final bifat la Liga Naţională în timp ce majoritatea fetelor noastre au început sportul cu mingea la coş în luna septembrie a acestui an.

La categoria rezervată sportivelor născute în anii 2005-2006, echipa Sportul Studenţesc nu a avut probleme în partida pe care a disputat-o duminică, pe teren propriu, contra formaţiei Atletic Kids. Fetele noastre s-au impus cu 58-9 şi continuă să fie pe primul loc în clasamentul Campionatului Municipal de minibaschet, acolo unde au câştigat toate cele trei meciuri.

Echipa Sportul Studenţesc a pierdut, sâmbătă, în deplasare, scor 55-69, meciul disputat contra formaţiei CSŞ 6 Champions, partidă care a contat pentru etapa a şasea a Campionatului Naţional feminin Under 14, grupa a doua de calificare. Fetele noastre au condus după primele zece minute la un ecart de zece puncte însă nu au reuşit să-şi impună jocul până la final. Duminică, în cadrul Campionatului Municipal de junioare trei, etapa a treia, echipa Sportul Studenţesc a cedat, în deplasare, scor 54-76, întâlnirea cu Admar Costineşti – Bucureşti.

O victorie frumoasă au adus fetele de la categoria sub 16 ani, acestea reuşind să se impună clar, sâmbătă, în deplasare, scor 101-22, în faţa formaţiei CSŞ 5. Disputa a contat pentru etapa a treia a Campionatului Municipal de junioare doi. O zi mai târziu, fetele noastre au cedat, tot în deplasare, partida cu formaţia Olimpia Bucureşti, scor final 87-39 pentru adversare, într-un joc din cadrul etapei a şasea a Campionatului Naţional feminin Under 16, grupa a doua de calificare.

Credit foto: bogdanpara.com15102258_1339396052761861_359349745_o

Clubul Sportul Studențesc va primi Distincția Prezidențială

Cu ocazia împlinirii a 100 de ani de existență neîntreruptă, pe baza performanțelor sportive olimpice, mondiale, europene, balcanice și naționale, dar și pe baza performanțelor sociale, legate de promovarea dualității sport-școală, Președinția României a emis un decret prezidențial, prin care Clubul Sportul Studențesc va primi Distincția Prezidențială.

Ceremonia va avea loc la Palatul Cotroceni, pe 15 noiembrie, cu începere de la ora 16.00, Clubul Sportul Studențesc urmând a fi reprezentat de o delegație compusă din 30 de persoane. palatul