Anisia Pușcașu – MVP al turneului de la Tg. Mureș

În week-end, Sportul Studențesc Dan Dacian a câștigat Cupa Transilvaniei, competiție desfășurată la Tg. Mureș, atât la categoria babybaschet, cât și la minibaschet. La cea din urmă categorie, la nivelul premiilor individuale, Anisia Pușcașu (foto) a fost desemnată MVP al turneului, întregind astfel reușita colectivă.

Secția de baschet a clubului nostru se mândrește cu astfel de performanțe.  Preocupările noastre de viitor vor merge spre creșterea acestor copile, cu obiectivul refacerii glorioasei echipe feminine de la Sportul Studențesc, multiplă campioană națională și de două ori semifinalistă în Cupa Campionilor Europeni.12746584_922586747837673_1691770753_n

Două victorii pentru poloiști la Oradea

Sportul Studențesc Corona Brașov a obținut două succese în week-end, în meciurile susținute pe terenul celor de la Crișul Oradea. Dubla a contat pentru Superliga Națională de polo pe apă.

Primul joc a însemnat deja o victorie concludentă pentru caschetele noastre, cu scorul de  19-9 (4-4, 5-2, 4-2,6-1). Golurile au fost marcate de Delas 7,Cotrău 5,Vlad Georgescu 4, Adrian Stan 2 și Rădoi. 

În a doua partidă, elevii lui Aurelian Georgescu au învins cu 19-5 (4-1, 5-1, 5-2, 5-1), golurile fiind înscrise de Vlad Georgescu 4, Buică 3, Cîmpeanu, Pandelea și Kolarik, câte 2, Cotrău, Rădoi, Cătălin Stan, Adrian Stan,  Alex Georgescu și Gergelyfi, câte unul.

Nicolae Oanță nu a făcut deplasarea fiind lăsat acasă pentru a se odihni în vederea meciului cu Grecia, de marți, din Liga Mondială. Oanță a fost convocat pentru echipa națională a României.

Deși mai sunt șase etape duble din Superligă, Sportul Studențesc Corona Brașov este virtual calificată pentru play-off, ocupând locul al treilea. Clasamentul arată astfel:

1. Steaua 32 de puncte
2.CSM Digi Oradea 28
3. Sportul Studențesc Corona Brașov 22
4. Dinamo 18
5. AMEFA Arad 14
6. Rapid 10
7.Crișul Oradea 4
8. Poli Cluj 012695991_10207389676612890_1605315554_n

  

Al doilea trofeu la CupaTransilvania

Echipa de minibaschet Sportul Studențesc Dan Dacian s-a impus astăzi în finala Cupei Transilvaniei, desfășurată la Tg. Mureș, cu scorul de 35-15 în fața celor de la CS Phoenix Galați.

Astfel, fetele de la Sportul Studențesc Dan Dacian au realizat dubla la Cupa Transilvaniei, echipele de babybaschet și minibaschet câștigând competițiile rezervate acestor categorii de vârstă.

Felicitări!tgtrans

Aproape de dublă la Cupa Transilvania

După succesul repurtat la mijlocul săptămânii de echipa de babybaschet Sportul Studențesc Dan Dacian, formația noastră își poate trece în palmares și astăzi un trofeu. Echipa de minibaschet Sportul Studențesc Dan Dacian va susține la Tg.Mureș finala Cupei Transilvania, de la ora 12.30, în compania formației Phoenix Galați.

În semifinală, fetele noastre au trecut de echipa Gimnaziului Serafim Duicu, cu scorul de 30-7.

Emoții avem în acest week-end și pentru poloiști, care se află la Oradea, pentru meciurile cu Crișul, contând pentru prima etapă a Superligii Naționale. Prima dispută are loc azi, de la ora 18.00, urmând ca revanșa să fie programată mâine, de la ora 11.00.  

Hai Sportul Studențesc!minge-baschet

Sportul Studențesc Dan Dacian câștigătoarea Cupei Transilvania

Recent, la Tg. Mureș, s-a încheiat Cupa Transilvania la babybaschet, versiunea feminină. Fetele legitimate la Sportul Studențesc Dan Dacian au reușit performanța extraordinară de a câștiga trofeul pus în joc. Sportul Studențesc Dan Dacian s-a impus cu 17-1 în finala cu BC Gladius Tg. Mureș, parcursul competiției însemnând șapte victorii din tot atâtea posibile, pentru noi, dar și un total impresionant, de 162 de puncte marcate.

Premiile individuale ale competiției au ajuns totîn tabăra noastră. Anne Marie Balaszy a fost desemnată coșgeter al turneului, iar Ilinca Barbu MVP al finalei și al competiției.

Tot la Tg. Mureș, are loc acum turneul de minibaschet la Cupa Transilvaniei, Sportul Studențesc Dan Dacian fiind printre protagonistele la locurile fruntașe.

foto: zi-de-zi.rozidezi  

Luare de poziție! Sportul Studențesc a împlinit 100 de ani

Ca urmare a gravelor confuzii, Clubul Sportul Studențesc simte nevoia să ia poziție oficială, față de diversele articole apărute în presă. Clubul Sportul Studențesc a împlinit, conform atestărilor documentare, vârsta de 100 de ani. Actul de naștere a fost consemnat la data de 11 februarie 1916,ceea ce face ca Sportul Studențesc să fie cel mai vechi club în activitate, de pe teritoriul României.  

Cu atât mai mult ne-a mirat afirmația lui Vasile Șiman, conform căreia grație domniei sale Sportul Studențesc ar fi ajuns la 100 de ani. Falsitatea acestor vorbe este evidentă, nemaiavând nevoie de demonstrații suplimentare.

Clubul Sportul Studențesc s-a aflat, se află și se va afla, sub tutela Ministerului Educației Naționale și Cercetării Științifice. Ceea ce a patronat șisau patronează Vasile Șiman este o entitate juridică distinctă, FC Sportul Studențesc, desprinsă la un moment dat din clubul-mamă. Așadar, fără a intra în alte amănunte polemice, domnule Șiman, Sportul Studențesc nu s-ar fi oprit la vârsta de 84 de ani dacă nu apăreați dumneavoastră, și, în mod logic, nu a atins vârsta de 100 de ani grație eforturilor întreprinse de dumneavoastră.

Totodată, am solicita și jurnalistului semnatar al articolului, Cătălin Apostol, o mai consolidată documentare, înainte de a oferi publicului larg unele informații și interpretări inexacte.

Vă mulțumim!

legenda

legenda

Articolul la care facem referire poate fi consultat aici

http://sportnews.libertatea.ro/sportul-studentesc-implinit-100-de-ani-vasile-siman-fara-mine-s-ar-fi-oprit-la-84-ionut-mazilu-sper-sa-ne-revenim-3-4-ani-310324.html