Oanță și Georgescu marcatori la Campionatul European

Echipa națională de polo pe apă a României se află, în aceste zile, la Campionatul European de seniori de la Barcelona, din Spania. Formația noastră a pierdut în meciul inaugural, cu campioana europeană și olimpică Serbia, scor 11-5.

În această după-amiază, caschetele tricolore s-au impus contra Slovaciei cu 9-5. Cei doi internaționali legitimați la Corona Sportul Studențesc au avut o prestație foarte bună. Nicolae Oanță a marcat cu o aruncare puternică, din lateral, la colțul scurt. Apoi, Vlad Georgescu, tânărul debutant, a urmărit o minge ricoșată din bara transversală, pe atacul slovacilor, după care a declanșat un sprint pe contraatac. Altruist, el i-a pasat lui Mihnea Gheorghe pentru gol. Vlad Georgescu a și înscris, spre final, cu o aruncare de la distanțâ, din poziție perpendiculară. Vlad Georgescu a încheiat meciul cu două goluri în statistici.

România mai are de jucat cu Rusia în grupă, dar după victoria contra Slovaciei, prezența în barajul pentru sferturile de finală este, 99%, asigurată.

Doi poloiști la Campionatul European

Echipa națională masculină de polo a României debutează astăzi la Campionatul European de polo pe apă, care are loc la Barcelona, în Spania. Formația noastră are programat primul meci cu începere de la ora 21.30, în compania campioanei olimpice Serbia.

Din lotul selecționat de către antrenorul Dejan Stanojevic fac parte și doi componenți ai echipei Corona Sportul Studențesc. Dacă Nicolae Oanță este experimentat și are multe selecții la activ, în schimb tânărul nostru golgeter Vlad Georgescu (foto), debutează la echipa României, într-o competiție de asemenea anvergură.

Pe 18 iulie, reprezentativa noastră va da piept cu Slovacia (14.00), iar pe 20 iulie cu Rusia (17.00).

Prima clasată în grupe se califică direct în sferturi, iar echipele de pe locurile 2-3 vor juca eliminatoriu, pe 22 iulie, pentru aceeaşi fază, programată în 24 iulie. Câştigătoarele se vor duela apoi în semifinale (26 iulie), pentru ca două zile mai târziu să aibă loc finalele pentru medalii.

Baschetbaliștii în cantonament la Gilău

În perioada 23 iulie – 1 august, echipele de baschet ale Clubului Sportul Studențesc se vor afla într-un cantonament de pregătire în comuna clujeană Gilău.

Sportivii noștri vor efectua antrenamente fizice dar și tactice, secția de baschet din cadrul Clubului Sportul Studențesc fiind una de valoare și de tradiție.

Mult succes!

Locul 7 pentru fete la Mangalia

Echipa feminină U12 Sportul Studențesc a încheiat Liga Națională, desfășurată la Mangalia, pe un onorant loc 7. În sferturile de finală, fetele noastre au cedat cu scorul de 24-16 în meciul cu ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe. În alte meciuri pentru locurile 5-8, studentele au pierdut cu 27-20 în fața celor de la CSS Ploiești, respectiv au învins Phoenix Galați cu 28-27.

De remarcat că majoritatea componentelor lotului antrenat de Valentin Bala sunt mai mici decât limita de vârstă impusă.

Felicitări!

Rezultatele baschetbalistelor noastre la Mangalia

Echipa feminină de baschet U12 Sportul Studențesc a continuat Campionatul Național de la Mangalia. Rezultatele din faza a doua au fost următoarele: 16-12 cu BC Slam București, 13-33 cu ACS Dan Dacian Portocaliu București și 23-0 cu CSS CSM Târgoviște.

Echipa noastră va continua competiția în faza a treia, când primul meci programat este împotriva celor de la ACS Sepsi Sf. Gheorghe.

Campionatele Naționale de gimnastică ritmică provocare pentru alb-negri

În perioada 21-24 iunie 2018, la Constanța vor avea loc Campionatele Naționale de gimnastică ritmică pentru junioare mici.

Clubul Sportul Studențesc are, de puțină vreme, o secție de gimnastică ritmică, aceasta fiind condusă de către Alexandra Piscupescu.

Fetele noastre vor aborda competiția de la malul Mării Negre, în speranța că vor obține rezultate cât mai bune și podiumuri pentru Sportul Studențesc.

Mult succes!