de Contescu Teodor | mai 10, 2018 | Baschet, Stiri
Echipa feminină de baschet a Clubului Sportul Studențesc va participa la primul turneu al Campionatului Național 3X3, această variantă a baschetului fiind inclusă, de curând, în programul olimpic.
Formația noastră va evolua, în perioada 11-13 mai, la Park Lake Shopping Center din București, în compania unor formații precum Știința București, Agro Squad sau Rapid București.
Componența studentelor este următoarea: Casandra Pușcașu, Maria Militaru, Patricia Burlea și Rebecca Mitrică.
Organizat sub egida Federației Române de Baschet, Campionatul Național de baschet 3X3 se compune din mai multe turnee preliminare, cu adițiune de puncte. În vară va avea loc turneul final, la care se vor califica echipele cu cel mai bun punctaj acumulat în turnee de genul celui la care vom participa în week-end.
Mult succes!
de Contescu Teodor | mai 10, 2018 | Baschet, Stiri
Echipa feminină de baschet U13 a Clubului Sportul Studențesc a repurtat o frumoasă victorie la debutul turneului final al Campionatului Național rezervat acestei categorii de vârstă, care se dispută la Sala ”Basilides Tibor”, din Gheorghieni, județul Harghita.
fetele noastre s-au impus în prima etapă a turneului final cu scorul de 69-37 în fața gazdelor de la CSS Gheorghieni. La coșaveraj, după prima zi, formația noastră este în fotoliul de lider al competiției. Anisia Pușcașu, 16 puncte, și Vanessa Preda, 14 puncte, au fost principalele noastre marcatoare.
Programul ulterior al fetelor de la Sportul Studențesc, la turneul final U13, este următorul:
– 10 mai, ora 14.00, cu CSS Gloria Arad;
– 11 mai, ora 14.00 cu CSS Craiova;
– 12 mai, ora 16.00, cu CSS 5 București;
– 13 mai, ora 13.00, cu Olimpia București.
Mult succes!
de Contescu Teodor | mai 7, 2018 | Stiri
Echipa de polo Corona Sportul Studențesc a pierdut la mare luptă, cu 9-8, partida cu CSM Digi Oradea, în semifinalele Superligii Naționale.
Poloiștii noștri au fost întrecuți în seria semifinală cu scorul general de 3-0 de către bihoreni. Drept consecință, Corona Sportul Studențesc va juca, în finala mică, împotriva celor de la Dinamo București, învinși cu 3-0 de Steaua pe cealaltă parte de tablou.
Finala mică se dispută după sistemul cel mai bun din cinci meciuri, cu avantaj al terenului, în confruntarea decisivă, de partea studenților.
Mult succes!
de Contescu Teodor | mai 6, 2018 | Stiri
La Gimnaziada care se desfășoară în Maroc, la Marakech, la karate, Andreea Gună a reușit să urce pe podium. Karateka legitimată la Clubul Sportul Studențesc a cucerit medalia de bronz la kumite, 59 de kilograme.
Menționăm că deplasarea pentru Gimnaziadă s-a efectuat sub auspiciile Ministerului Educației Naționale, prin intermediul Federației Sportului Școlar și Universitar.
Felicitări!
de Contescu Teodor | mai 5, 2018 | Stiri
La Sala Sporturilor ”Siderurgistul” din Galați au avut loc întrecerile Campionatului Național pe echipe la badminton, tineret sub 23 de ani.
Echipa Clubului Sportul Studențesc, pregătită de antrenorii Daniela Maleș și Milu Cameniu, a cucerit titlul de campioană națională. Componența studenților a fost următoarea: Luiza Milu, Ioana Grecea, Mihai Grosu, Mihnea Crăciun, Loredana Lungu, Mădălina Ilie și Mihai Voicu.
În conformitate cu reglementările în vigoare, o partidă pe echipe a fost compusă din mai multe meciuri de simplu, masculin și feminin, dublu, masculin și feminin, respectiv dublu mixt.
Felicitări pentru această performanță!