de Contescu Teodor | mai 12, 2016 | Stiri
Echipele și sportivii Clubului Sportul Studențesc vor avea o activitate intensă în acest week-end.
La baza de specialitate a Clubului Sporturilor Tehnico-Aplicative din București, sâmbătă și duminică va avea loc Trofeul ”Sportul Studențesc – un secol de performanță” la automodele captive. Se va concura la două grupe, tracțiune elice și tracțiune roată, după care, în aceeași locație, va avea loc și Campionatul Național organizat de către Federația Română de Modelism.
Secția noastră de modelism va fi reprezentată și la Etapa a doua a Campionatului Național de zbor radiocomandat, clasa F5J, care va avea loc la Prejmer, în județul Brașov.
Echipa de polo pe apă Sportul Studențesc Corona va disputa două meciuri în finala mică a Superligii, cu Dinamo, sâmbătă și duminică, în deplasare. Partidele de la Bazinul Dinamo vor începe la ora 11.00.
Secția de yachting va trimite sportivi la Trofeul Tomis, care va avea loc la Eforie Nord, în județul Constanța, la plaja Marina.
Secția de karate va efectua deplasarea cu 11 sportivi la Campionatele Naționale de Karate Shotokan Shobu Ippon ESKU, care vor avea loc la Satu Mare.
Mult succes tuturor!
de Contescu Teodor | mai 11, 2016 | Stiri
Jucătorul de polo Nicolae Oanță, legitimat la Sportul Studențesc Corona, a fost selecționat pentru echipa națională a României, care a disputat ieri un meci contra Georgiei, la București, în grupa preliminară a Ligii Mondiale.
Tricolorii s-au impus cu scorul de 17-8, iar internaționalul nostru a reușit să marcheze un gol. România a încheiat competiția pe locul al treilea, cu 6 puncte, nereușind să se califice la turneul final.
Pe de altă parte, în acest week-end Sportul Studențesc Corona va începe asaltul pentru medalia de bronz în Superligă. Băieții antrenați de Aurelian Georgescu și Edward Andrei vor juca sâmbătă și duminică, 14, respectiv 15 mai, în fața celor de la Dinamo, în primele meciuri ale finalei mici. Ambele jocuri sunt programate cu începere de la ora 11.00.
de Contescu Teodor | mai 8, 2016 | Stiri
Echipa națională de polo juniori U19 a României a terminat cu trei victorii din tot atâtea posibile turneul preliminar de la Baku, din Azerbaidjan. După 20-5 cu Elveția și 22-9 cu Moldova, băieții pregătiți de Edy Andrei, antrenor la secția de specialitate Sportul Studențesc s-au impus cu 17-5 în fața gazdelor din Azerbaidjan.
Echipa noastră s-a calificat la Campionatul European rezervat acestei categorii de vârstă, de pe prima poziție în clasament.
Golgeterul naționalei noastre a fost poloistul de numai 17 ani, Vlad Georgescu. Interul a marcat 13 goluri în cele trei meciuri, demonstrând că, la 17 ani, este un poloist de mare viitor.

de Contescu Teodor | mai 4, 2016 | Stiri
Echipa de polo Sportul Studențesc Corona Brașov a pierdut astăzi cu scorul de 17-6 confruntarea cu Steaua, în semifinalele Superligii Naționale. Înfrângerea este una fără drept de apel, proporțiile scorului spunând totul despre diferența înregistrată în Bazinul Olimpic din Brașov.
Steaua s-a impus cu 3-0 la scorul general al acestui penultim act, iar consecința este că noi vom evolua în finala mică, foarte probabil cu cei de la Dinamo.
Meciurile 4 și 5 din această serie nu se mai dispută, nefiind necesare.
Mergem mai departe și luptăm pentru medalia de bronz, în anul în care Clubul Sportul Studențesc sărbătorește centenarul.
de Contescu Teodor | mai 4, 2016 | Stiri
Echipa de polo Sportul Studențesc Corona Brașov, pregătită de antrenorii Aurelian Georgescu și Aurel Ionescu, va susține miercuri, 4 mai, cu începere de la ora 17.00, a treia partidă a semifinalei din Superliga Națională, contra celor de la Steaua.
Jocul va avea loc la Bazinul Olimpic din Brașov, cu începere de la ora 17.00. În cazul în care băieții noștri vor câștiga, joi, 5 mai, va avea loc partida cu numărul 4, tot sub Tâmpa.
Steaua conduce la general cu scorul de 2-0 în această semifinală.
Mult succes!