de Contescu Teodor | sept. 17, 2016 | Baschet, Stiri
Astăzi, la Arena de Baschet din București, a avut loc Trofeul ”Sportul Studențesc – un secol de performanță”, dedicat secției de baschet a Clubului Sportul Studențesc.
S-au disputat patru meciuri
Babybaschet Sportul Studențesc – ACS Champions
Minibaschet Sportul Studențesc – ACS Raptors
U14 Sportul Studențesc – ACS Champions
U16 Sportul Studențesc – ACS Champions
Indiferent de rezultate, toate participantele au avut de câștigat, iar competiția a avut rolul de a populariza jocul de baschet în rândul copiilor și tinerilor. . Festivitatea de premiere a fost oficiată de către Carmen Tocală, președinte al Comisiei feminine din cadrul FIBA, și de către directorul clubului, Gabriela Mitroi-Banu!
de Contescu Teodor | sept. 16, 2016 | Baschet, Stiri
În acest week-end încep sezoanele competiționale pentru sporturile de echipă.
Rugbyștii joacă acasă sâmbătă, de la ora 14.00, cu CSM Sibiu, pe Stadionul Tei. Hocheiștii de la Sportul Studențesc debutează tot acasă, dar la Galați, cu o dublă astăzi și mâine, împotriva echipei campioane en-titre, CSM Dunărea Galați.
Să nu uităm și de Trofeul ”Sportul Studențesc – un secol de performanță”, care va avea loc la Arena de Baschet, începând cu ora 10.00, sâmbătă. În program, după cum deja am anunțat, sunt patru partide de baschet feminin.
Vă așteptăm să ne susțineți!
de Contescu Teodor | sept. 14, 2016 | Stiri
Recent, la Campionatele Mondiale de navomodelism care au avut loc în Rusia, Cristian Georgescu, legitimat la Clubul Sportul Studențesc, a obținut medalia de bronz la clasa competițională C5 – seniori.
Felicitări!
de Contescu Teodor | sept. 13, 2016 | Stiri
În aceste zile, la Alphen, în Olanda, se desfășoară Campionatul European de polo pe apă pentru juniori U19. Echipa națională a României este pregătită de către antrenorul de la Sportul Studențesc, Edward Andrei, iar unul dintre principalii marcatori este interul Vlad Georgescu.
Acesta deja a marcat patru goluri, câte două în primele partide. Caschetele tricolore au pierdut contra Spaniei cu 20-4, după care au învins Slovacia cu 11-10.
Azi are loc ultimul meci din grupe, contra Serbiei, decisiv pentru calificarea în faza eliminatorie.
de Contescu Teodor | sept. 13, 2016 | Stiri
Săptămâna trecută, la Centrul Național de Tenis din București, au avut loc Campionatele Naționale pe echipe, rezervate categoriei de vârstă 14 ani.
La băieți, Sportul Studențesc a cucerit medalia de bronz, după două partide pierdute în turneul final, 0-5 cu Dinamo București și 2-3 cu CSS Petroșani. Formația noastră a reușit să învingă apoi în disputa cu AS CS Tenis Masters, decisivă pentru podium, cu scorul general de 4-1. Lotul folosit a fost compus din: Cosmin Lazăr, Răzvan Aghion, Alexandru Ostafe, Alexandru Givan, Andrei Tiloi, Alexandru Catrinescu, Andrei Niculescu, Andrei Niculaie, Marian Spălățelu. Căpitan nejucător – Vasile Novăceanu.
La competiția similară feminină, Sportul Studențesc nu a reușit calificarea în turneul final. Garnitura a fost compusă din: nemarie Griestmann, Teodora Băsescu, Bianca Petre, Alexia Harbic, Vanesa Săndulescu și Cătălina Tudoroiu. Căitan nejucător – Dan Vasilescu.