Dragoș Comșa în semifinalele Campionatului Mondial de tineret

Dragoș Comșa în semifinalele Campionatului Mondial de tineret

La Timișoara, în perioada 22-24 noiembrie, a avut loc Campionatul Mondial de dans pentru tineret. La secțiunea standard, Dragoș Comșa, legitimat la Clubul Sportul Studențesc, alături de partenera sa Cristina Bujor, a ajuns până în semifinalele competiției.

Rezultatul, care înseamnă clasarea în primii 8, dintr-un total de 71 de perechi participante, este excelent.

Felicitări!

Medalii la Campionatele Naționale Interstiluri

Medalii la Campionatele Naționale Interstiluri

Karateka de la Clubul Sportul Studențesc au avut o evoluție foarte bună la Campionatele Naționale Interstiluri care s-au desfășurat la Izvorani. Iată rezultatele elevilor antrenați de maestrul Adi Ghinea:

Kumite U21 – 75 kg

Andrei Cruceru – medalie de aur;

Robert Fekete – medalie de bronz;

Kumite U21 – 60 kg

Andrei Ghinea – medalie de argint;

Kumite juniori – 61 kg

Daniel Santioneanu – locul 5

Kata U21

Alexandra Sandu – locul 5.

Felicitări tuturor!

Două victorii pentru baschetbaliste

Două victorii pentru baschetbaliste

La Sala Henri Coandă din București, echipa feminină de baschet U15 a Clubului Sportul Studențesc a reușit, în Campionatul Național rezervat acestei categorii de vârstă, obținerea a două victorii importante în economia clasamentului.

Formația noastră s-a impus cu scorul de 79-29 în fața celor de la ACS Academia de Baschet Phoenix Galați, după care au învins cu 59-44 pe CSM Ploiești.

În clasament, Sportul Studențesc ocupă locul al treilea, momentan, cu 9 puncte din cinci runde, după Olimpia București și ACS Dan Dacian București.

Mult succes mai departe!

Dublă victorie pentru poloiști

Dublă victorie pentru poloiști

Echipa de polo a Clubului Sportul Studențesc a susținut, în Superliga Națională, două meciuri în deplasare, cu Poli Cluj.

În acest veritabil derby studențesc, alb-negrii s-au impus în ambele partide, cu 14-7, respectiv 17-12 în revanșă.

Sportul Studențesc este pe primul loc al grupei valorice 5-8, cu 10 puncte, echipa noastră fiind neînvinsă după patru runde.

Argint balcanic la badminton

Echipa națională de badminton juniori U17 a României a cucerit medalia de argint la Balcaniada de la Novi Sad, din Serbia, după o finală dramatică împotriva selecționatei țării gazdă, Serbia. În componența tricolorilor s-au aflat și doi sportivi legitimați la Clubul Sportul Studențesc, Mihnea Crăciun și Petre Comăneanu.

Cei doi vor aborda mâine probele individuale, din nou cu șanse de a ajunge pe podium.

Felicitări!

Sportul Studențesc locul 4 la Master Cup

La Master Cup 2019, competiție foarte tare de yachting, un echipaj al Clubului Sportul Studențesc s-a situat pe un onorant loc 4. Tandemul alcătuit din Mihai Bujor Roșca și Manciu Făgărășanu s-a clasat în imediata vecinătate a podiumului, după ambarcațiuni din țări cu tradiție în această disciplină olimpică, precum ar fi Germania, Franța și Olanda.

Secția de yachting a Clubului Sportul Studențesc este una de tradiție și de constanță.

Felicitări!