Hocheiștii au evoluat la Gheorghieni

SS Hochei 01Echipa de hochei pe gheață Sportul Studențesc a evoluat, în acest week-end, într-o dublă contând pentru campionatul național, la Gheorghieni, contra localnicilor de la Progym.

Ambele meciuri au fost pierdute de către băieții noștri, cu scorurile de 23-0 (8-0, 8-0, 7-0), respectiv 15-1 (2-1, 6-0, 7-0).

Unicul gol studențesc a fost marcat de Iani Jugurică, după o pasă a lui Alexander Dumitrescu.

Duminică plină pentru baschetbaliste!

minge-baschetSecția de baschet a Clubului Sportul Studențesc vă invită duminică, 31 ianuarie, să le susțineți pe tinerele noastre sportive.  Programul fetelor de la Sportul Studențesc Dan Dacian, pentru ziua de duminică, este următorul:

– ora 16.00, Sala CSS 6, jucăm cu CSS 6 la babybaschet;

– ora 9.00, Sala CN I.L. Caragiale, cu CSS 2-ICED, la minibaschet;

– ora 16.30, Sala Școala 30, cu CSS 4, la junioare 3, U14.

Mult succes!

Vă așteptăm la meciuri!

Bilanțul modeliștilor în 2015

modelFederația Română de Modelism a dat publicității clasamentele aferente anului 2015, dar și loturile naționale pentru 2016.

La categoria aeromodelism, la juniori, Alin Istrate se află pe locul 12, iar Georges Craioveanu este pe locul 21. Radu Zaharia ocupă poziția 23, la aceeași secțiune. Mai figurează în ierarhie Victoraș Anghel, locul 50, Ștefan Țigănaș locul 96, Bogdan Croitoru locul 103, și Florin Dumitru locul 116. În clasamentul general al echipelor, la aeromodelism, Sportul Studențesc ocupă locul 12 pentru anul 2015.

La navomodelism, Sportul Studențesc este una din cele mai puternice echipe din țară. La navigație, clubul nostru ocupă poziția a treia în clasamentul anului 2015, iar la machete suntem pe 6, respectiv 5, la seniori și juniori. În ierarhiile de la veliere, Sportul Studențesc are al doilea punctaj al anului 2015. La individual, Thomas Gantschnigg este pe 3, iar Dan Stroe pe 8, la veliere. Claudiu Feldan, Cosmin Dănilă și Constantin Angelescu se află pe locurile 7, 9 și 10 la evoluție.

La rachetomodele nu figurăm în clasamente.

Secția de modelism este una de tradiție pentru Clubul Sportul Studențesc.  

Înfrângeri la Galați pentru hocheiști

hocheimain2Campioana en-titre la hochei pe gheață, CSM Dunărea Galați, a câștigat ambele meciuri din Liga Națională, contra echipei noastre, Sportul Studențesc București. Rezultatele au fost următoarele: 16-1 (7-0, 5-0, 4-1), respectiv 15-3 (2-1, 6-0, 7-2).
 
Celelalte meciuri aferente acestei etape au fost amânate pentru că Sport Club Miercurea Ciuc și Corona Brașov sunt implicate și în Liga Mol, competiție al cărei sezon regulat se apropie de final.
 
Sportul Studențesc este pe ultimul loc în campionatul național.

Nicolae Oanță continuă cursa pentru Rio

oantaJucătorul de polo Nicolae Oanță, legitimat la Sportul Studențesc Corona Brașov, continuă cursa pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, cu echipa națională a României.

Tricolorii au pierdut ieri cu 12-6 în fața Franței și au încheiat pe locul 10 la Campionatul European de la Belgrad, însă s-au calificat la turneul preolimpic care va avea loc la Trieste, în Italia, în perioada 3-10 aprilie.

România a fost repartizată într-o grupă cu Ungaria, Canada, Rusia, Franța și Slovacia, primele patru urmând să se califice în sferturile de finală. În cealaltă grupă la turneul preolimpic vor juca Italia, Kazakhstan, Africa de Sud, Olanda, Germania și Spania.

Echipele care vor atinge semifinalele la Trieste vor obține automat biletele pentru Rio.

Polo-ul reprezintă singura șansă a României de a fi reprezentată la Jocurile Olimpice de o echipă națională masculină.

 

 

S-a stins din viață Elisabeta Polihroniade

polihronMarea șahistă Elisabeta Polihroniade a încetat din viață în data de 23 ianuarie 2016.

Absolventă a Facultății de Filosofie din cadrul Universității București (1960), Elisabeta Polihroniade a bifat apoi mai multe locuri de muncă: realizator emisiuni radio-tv în cadrul TVR (1960-1997), director Editura Epol (din 1992), editor și director al revistei Române de Șah „Gambit” (din 1993), vicepreședinte al Federației Române de Șah (1995-2001), copreședinte al Școlii Internaționale de Șah „Karpoc Polihroniade” (din 1995), președinte al Fundației „Gambit – Elisabeta Polihroniade” (din 1996), vicepreședinte al Uniunii Internaționale de Șah în Școli (din 2003), copreședinte al Filialei ISCU România (din 2004).

Elisabeta Polihroniade a avut numeroase participări la diferite competiții, atît individual, cît și cu echipa. A adus medalii și calificări pentru România: 9 Medalii Olimpice ca jucătoare, participări la 18 Olimpiade (10 ca jucătoare, 8 ca arbitru internațional), 7 titluri de Campioană a României (1966/1970/1971/1972/1975/1976/1978), locurile I și II la Campionatul Deschis al Australiei (1987), calificată la Turneele Candidaților la Titlul Mondial Iugoslavia, Macedonia, Spania, Rio de Janeiro, Campioană mondială prin corespondență Locul IV (1976), peste 150 de turnee internaționale.

A fost arbitru internațional la peste 60 de Campionate mondiale și europene, Ordinul Meritul Sportiv (1967), a luat Medalia Națională Serviciul Credincios (2000) și a fost trecută ca șahist român în Cartea de Aur a FIDE.

Elisabeta Polihroniade a făcut parte din marea echipă de șah a Științei București, fiind apoi o apropiată a secției de șah a Clubului Sportul Studențesc.

Odihnească-se în pace!