de Contescu Teodor | oct. 22, 2016 | Baschet, Stiri
Loturile feminine ale echipei Sportul Studenţesc au început, sâmbătă, meciurile din cadrul Campionatului Municipal. Baschetbalistele au evoluat la categoriile sub zece ani, junioare trei şi cea sub 16 ani. Fetele noastre şi-au adjudecat două meciuri şi au pierdut unul şi aşteaptă acum partidele din rundele următoare.
Piticele de la babybaschet, sportive născute în anii 2007-2008, au evoluat în deplasare, în faţa formaţiei Şoimii Albi. Fetele pregătite de Valentin Bâlă au câştigat cu scorul de 23-7, acesta fiind şi primul meci oficial pentru majoritatea învingătoarelor. Au debutat pentru clubul nostru Crina Tănasă, Luiza Andreica, Maria Creţu, Ana-Maria Mărunţelu, Ioana Gaşpăr, Cătălina Enache, Sara Lazăr şi Andreea Spătaru, în timp ce Ana Apolzan, Daria Săndulescu, Elena Hagi şi Sofia Amaximoaie au deja în spate partidele din Liga Naţională de la Mangalia. Acest succes este cu atât mai frumos deoarece opt jucătoare din lot practică acest sport doar de o lună, având doar nouă antrenamente la activ.
La categoria junioare trei, sportive născute în anii 2003-2004, echipa Sportul Studenţesc nu a avut probleme, pe teren propriu, în faţa Clubului Sportiv Şcolar 1. Fetele noastre s-au impus cu scorul de 50-2, la capătul unui meci pe care l-au dominat fără probleme. Pentru gazde au evoluat Gabriela Goran, Alexandra Vlad, Miruna Stănescu, Ana Stratulat, Vanessa Preda, Anda Şerban, Ioana Minea, Ingrid Paraschiv, Alexandra Păuşescu, Emma Poclitaru, Elise Trandafir şi Irina Gavriloaia.
În partida disputată la categoria rezervată junioarelor doi, ani de naştere 2001-2002, componentele echipei Sportul Studenţesc au cedat avantajul terenului propriu, scor 49-65, formaţiei Admar Costineşti – Bucureşti. Maria Militaru şi Rebecca Mitrică au dus greul pentru amfitrioane într-un joc în care au mai evoluat Maria Cuţaru, Daria Spătaru, Andreea Ţurcanu, Bianca Filip, Ioana Ştefănescu, Andreea Creangă, Antonia Cioacă, Maria Marinescu, Ana Bumbac şi Alessandra Bumbac.
Credit foto: Alina Cojocaru
de Contescu Teodor | oct. 21, 2016 | Stiri
Echipa de polo pe apă Corona Sportul Studențesc va debuta în noua ediție a Superligii Naționale, cu o dublă întâlnire împotriva celor de la Crișul Oradea.
Partidele vor avea loc la Brașov, sâmbătă 22 octombrie ora 19.00, dar și duminică, 23 octombrie, ora 11.00.
Echipa de polo a clubului nostru a fost cea mai reprezentativă în sezonul anterior, când a ocupat locul 3 în campionat, a jucat semifinală de Cupa României și a dat golgeterul competiției.
Mult succes!
de Contescu Teodor | oct. 20, 2016 | Baschet, Stiri

Componentele secţiei de baschet feminin au programate, la sfârşitul acestei săptămâni, meciuri oficiale în cadrul campionatelor municipale şi naţionale. Echipa Sportul Studenţesc va avea de susţinut partide la categoriile babybaschet, rezervată sportivelor născute în anul 2007 şi mai mici, cea sub 14 ani şi cea rezervată jucătoarelor de la Under 16.
Primul lot care va intra în competiţie va fi cel de babybaschet. Fetele pregătite de Valentin Bâlă sunt la primul lor meci oficial în cadrul Campionatului Municipal, la categoria sub zece ani, şi vor să arate că pot produce surpriza pe terenul formaţiei Şoimii Albi. Partida va avea loc sâmbătă, 22 octombrie, de la ora 9.00, în sala de educaţie fizică şi sport a Şcolii Gimnaziale 206. Adresa locaţiei este strada Ariniş, nr. 5, sector 6, zona Drumul Taberei –strada Valea Otului.
Tot sâmbătă va avea loc un cuplaj inedit la sala de educaţie fizică şi sport a Şcolii Gimnaziale 103, acolo unde fetele de la Under 14 şi de la Under 16 vor evolua, pe rând, în prima etapă a Campionatului Municipal. Fetele mari, sportive născute în anii 2001-2002, vor deschide seria de jocuri de la ora 13.30, într-o dispută foarte echilibrată cu formaţia Admar Costineşti – Bucureşti. De la ora 15.00 vor intra pe parchet junioarele trei, fete născute în anii 2003-2004 şi mai mici, într-o dispută cu Clubul Sportiv Şcolar 1 Bucureşti. Adresa Şcolii 103 este strada Vigoniei, nr. 3-5, sector 5, zona Şoseaua Giurgului – strada Drumul Găzarului.
Sala Sporturilor „Rapid” va găzdui, duminică, 23 octombrie, de la ora 10.30, partida dintre echipele Raptors şi Sportul Studenţesc, dispută care contează pentru Campionatul Naţional feminin Under 16, grupa a doua de calificare, etapa a treia. Pentru a putea spera la accesul în fazele superioare ale competiţiei, fetele noastre au neapărat nevoie de o victorie pe terenul advesarelor lor, ambele formaţii pierzând meciurile din primele două runde. Adresa sălii Rapid este Calea Giuleşti, nr. 18, sector 6, locaţia fiind exact lângă stadionul Rapid.
Mult succes fetelor în meciurile pe care le vor disputa în acest sfârşit de săptămână!
Credit foto Alina Cojocaru
de Contescu Teodor | oct. 20, 2016 | Stiri
Secția de dans sportiv Sportul Studențesc – Universitatea București a obținut trei medalii la Cupa României, competiție care a avut loc recent, la Bacău.
La adulți, secțiunea standard, perechea Denis Molkov – Carmen Sărdărescu a obținut medalia de argint. Tot pe locul secund s-a situat și tandemul Cristian Niculae – Andreea Mihalașcu, la tineret, secțiunea latino.
Victor Gabor și Cătălina Albu au intrat în posesia medaliei de bronz, la adulți latino. O altă pereche a noastră, formată din promițătorii Cătălin Negrea și Cristina Neagu, a ocupat locul 6 la juniori, secțiunea latino.
Felicitări sportivilor pregătiți de soții Mihaiu!
de Contescu Teodor | oct. 17, 2016 | Stiri
Echipa de rugby Sportul Studențesc a înregistrat primul succes stagional în Divizia A, în restanța susținută pe Stadionul din Complexul Studențesc Tei, contra celor de la CSM Sibiu.
Formația noastră, pregătită de antrenorul Constantin Merca, s-a impus cu scorul de 40-14 (28-0), obținând astfel și bonusul ofensiv.
Felicitări pentru acest succes!