Echipele noastre continuă la Mangalia

Echipele de babybaschet ale Clubului Sportul Studențesc au încheiat meciurile din faza grupelor, de la Liga Națională care are loc la Mangalia, în aceste zile. 

A doua formație a noastră va evolua în tabloul pentru locurile 33-38, cu ACS Eko Sighet Sighetu Marmației, în timp ce prima formație ne va reprezenta în grupa pentru locurile 9-16, în primul tur urmând să joace cu AS BC Valbon Arad.

Mult succes!

Teodor Cioroboiu vicecampion european

CAMPIONATUL EUROPEAN SCOLAR de badminton, ediția 2017, organizat in localitatea Clermont-Ferrand (Franta) s-a incheiat.
Selectionata nationala a României, formata din Carina Balasa, Alexandra… Chiosa, Denisa Stemate, Teodor Cioroboiu, Petre Comaneanu, Bogdan Stoica, condusi de prof. Iordan Ionica, a reusit performanta deosebita de a castiga medalia de argint.

Dintre cei menționați, Teodor Cioroboiu este legitimat la Clubul Sportul Studențesc, la echipa U15. El, alături de colegii din lotul național școlar, a vizitat campusul universitar din Clermont-Ferrand, renumit în toată lumea. Participarea la competiția din Franța a adus beneficii pe plan sportiv, dar și educativ, celor prezenți. 

Babymâțele au continuat turneul de la Mangalia

Liga Națională de Babybaschet de la Mangalia a continuat cu o înfrângere a echipei feminine Sportul Studențesc București, care s-a văzut învinsă cu scorul de 27-23 în fața celor de la LPS Alba Iulia. Echipa a doua a clubului a pierdut cu 20-4 meciul cu BC Lions Craiova. 

Sportul Studențesc 1 joacă azi cu Crișul Rookies Oradea, iar Sportul Studențesc 2 întâlnește pe CSS Al. Ceaușianu Reghin.  

Debut bun în Liga Națională de Babybaschet

Echipele feminine ale Clubului Sportul Studențesc au debutat cu bine în turneul final al Ligii Naționale de Babybaschet, care se dispută la Mangalia. 

În prima zi, echipa Sportul Studențesc 1 s-a impus în fața celor de la Phoenix Galați cu 22-8, iar a doua formație a noastră a cedat cu 36-10 meciul cu CSS Sf. Gheorghe.  A doua zi a însemnat o nouă victorie pentru echipa principală, 25-6 cu CSS 4 București, pentru echipa principală, în timp ce garnitura secundă a cedat cu 22-3 meciul cu CS U-BT Cluj.

Sesiunea a treia propune meciuri tari pentru babymâțe. Sportul Studențesc 1 întâlnește LPS Alba Iulia, în timp ce Sportul Studențesc 2 va da piept cu ACS BC Lions Craiova.

Mult succes!  

Nicolae Oanță la echipa națională

Echipa națională de polo pe apă a României a ocupat ultimul loc la Tbilisi Cup, competiție amicală care a avut loc la Tbilisi, în Georgia. 
 
Rezultatele înregistrate de poloiștii noștri au fost următoarele: 10-12 cu Japonia, 10-13 cu Georgia și 9-9 cu Kazakhstan.
 
Cu un singur punct acumulat din trei partide, golaveraj 29-34, formația noastră s-a situat pe ultimul loc al competiției de verificare. 
 
Din lotul României a făcut parte și Nicolae Oanță, jucător legitimat la Corona Sportul Studențesc.